• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Obraz „Murzynka” przekazano Muzeum Narodowemu w Warszawie

13:17, 21.03.2012
Obraz „Murzynka” przekazano Muzeum Narodowemu w Warszawie Obraz „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, zrabowany podczas II wojny światowej, przekazano w środę do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Odnalezione w niemieckim domu aukcyjnym dzieło odzyskało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obraz „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, zrabowany podczas II wojny światowej, przekazano w środę do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Odnalezione w niemieckim domu aukcyjnym dzieło odzyskało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Minister Bogdan Zdrojewski i odzyskany obraz (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Minister Bogdan Zdrojewski i odzyskany obraz (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Podziel się:   Więcej
Dzieło udało się odzyskać i sprowadzić do Polski w rekordowo szybkim czasie trzech miesięcy – podkreślił minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas środowej prezentacji „Murzynki” i jej uroczystego przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz Bilińskiej-Bohdanowiczowej miał zostać wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Villa Grisebach w Berlinie 25 listopada 2011 ub.r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poinformowane o odnalezieniu dzieła we wrześniu, przygotowało wniosek restytucyjny zawierający pełną dokumentację potwierdzającą jego pochodzenie. Odzyskaniem obrazu, po potwierdzeniu jego autentyczności przez polskich ekspertów, zajęła się jedna z niemieckich kancelarii prawnych. Sprawa zakończyła się ugodą, strona polska wypłaciła dotychczasowemu posiadaczowi dzieła odszkodowanie, które pokryła Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga przy City Handlowy.

– Najważniejszy jest czas, a nie pieniądze – mówił Zdrojewski o procedurach restytucji polskiego dziedzictwa narodowego. Jak wyjaśnił, „ważne jest, aby po uzyskaniu informacji, że obraz jest wystawiony na jakiejś aukcji, natychmiast wysłać uprawnioną osobę z określonymi dowodami pochodzenia obrazu i rzeczoznawcę, który potwierdzi jego autentyczność”.

– Nie odkupujemy dzieł, my odzyskujemy je albo na drodze administracyjnej, albo na drodze sądowej, albo w wyniku negocjacji, które kończą się odszkodowaniem – zaznaczył minister. – Robimy to z zasady. To są nasze dzieła sztuki, nasze dziedzictwo narodowe, które zaginęło w pożodze wojennej. Szanujemy oczywiście przepisy prawa, natomiast staramy się doprowadzać do sytuacji takiej, aby nie naruszać też naszej godności – podkreślił.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska poinformowała, że obraz „Murzynka” Bilińskiej-Bohdanowiczowej został przekazany do depozytu muzeum w 1933 r. przez jego właściciela, znanego polskiego kolekcjonera sztuki i mecenasa Dominika Witke-Jeżewskiego. Instytucja zakupiła obiekt w 1939 r., dzieło zaginęło w nieznanych okolicznościach podczas II wojny światowej.

„Murzynka”, obraz olejny namalowany w 1884 r., przedstawia półnagą czarnoskórą kobietę. Dzieło podejmuje temat bardzo wówczas popularny, postaci egzotyczne były często przedstawiane przez malarzy i rzeźbiarzy końca XIX w.

W polskich zbiorach znajduje się ok. 50 obrazów Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, reszta znajduje się za granicą.

Minister Zdrojewski przypomniał o odzyskaniu w ostatnich latach obrazów: „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego, „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego, „Portretu Laszczki” Józefa Mehoffera oraz dwu akwarel „Nagonka na polowaniu w Nieświeżu” i „Przed polowaniem w Rytwianach” Juliana Fałata.

pp,PAP