• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Odnaleziono archiwalne dokumenty z jarocińskich festiwali

08:09, 10.02.2011
Odnaleziono archiwalne dokumenty z jarocińskich festiwali

Po 30. latach od pierwszego festiwalu publiczność wierzy, że punk jest ciągle żywy (fot. PAP)
Po 30. latach od pierwszego festiwalu publiczność wierzy, że punk jest ciągle żywy (fot. PAP)

Podziel się:   Więcej
Najcenniejsze znaleziska to teczki z tekstami zespołów występujących w roku 1984 (m. in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa) z pieczęciami Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk (UKPiW), czyli organu cenzury. W niektórych przypadkach cenzorzy dokonywali ingerencji w tekst. Tak się stało chociażby z piosenką „Wychowanie” zespołu T. Love. Pracownik UPWiW wykreślił refren „Ojczyznę kochać trzeba i szanować/ Nie deptać flagi i nie pluć na godło/ Trzeba też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło”.

Jak dziś wspominają zarówno organizator Jarocin ‘84 Walter Chełstowski, jak lider kapeli Muniek Staszczyk, zespół nie przejął się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana z pełnym tekstem. Podobnie odbywało się w przypadku innych wykonawców, którzy raczej nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników organu cenzury.

W teczkach znajdują się też teksty zespołów, które nie stały się legendami „Jarocina” ani polskiej muzyki rockowej, m.in. Kultura, Ford BS, Eksmisja, Browar Łomża i King Size. Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana i wydana. Kapele przestawały istnieć zaraz po festiwalu, ale ich twórczości stanowi dziś znaczący wkład w polską muzykę rockową.

Znaleziony dokumenty znajdą się w zbiorach powstającego Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie – instytucji, których celem jest zbieranie, archiwizowanie, badanie i udostępnianie dzieł związanych z polską muzyką rockową. Niewykluczone, że odnalezione teksty, zwłaszcza zapomnianych zespołów, zostaną wydane w najbliższych latach w formie książkowej. Projekt Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
 
 
 
...