• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Odremontowany „Pan Tadeusz” w odremontowanym Iluzjonie

17:24, 05.11.2012
Odremontowany „Pan Tadeusz” w odremontowanym Iluzjonie Pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego wraca do kina. I to nie byle jakiego kina – już 9 listopada „Pana Tadeusza” z 1928 roku na specjalnym pokazie obejrzą widzowie odremontowanego warszawskiego kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.

Pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego wraca do kina. I to nie byle jakiego kina – już 9 listopada „Pana Tadeusza” z 1928 roku na specjalnym pokazie obejrzą widzowie odremontowanego warszawskiego kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.

„Pan Tadeusz” to pierwsza filmowa adaptacja epopei narodowej Adama Mickiewicza
„Pan Tadeusz” to pierwsza filmowa adaptacja epopei narodowej Adama Mickiewicza

Podziel się:   Więcej
Pan Tadeusz! …Nie masz takich ust w całej Polsce, które by nie wymówiły tej nazwy, nie masz takich oczu, które by w zachwyceniu nie pogrążały się w tłumie postaci, wyczarowanych przez karty epopei mickiewiczowskiej, i nie tonęły potem olśnione w drogiem, nadmiemieńskiem, niespokojnym niebie wieszcza (…) Dlatego też trzeba było, by „Pan Tadeusz”, żyjący w naszych sercach, ożył także dla naszych oczu…

Tak o „Panu Tadeuszu” (reż. R. Ordyński, 1928) pisano w programie do filmu wydanym w roku jego kinowej premiery 1928. Tego samego dnia, 9 listopada, po osiemdziesięciu czterech latach, kolejne pokolenie widzów będzie miało okazję zobaczyć jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego: pierwszą filmową wersję epopei narodowej Adama Mickiewicza.

Zrekonstruowana kopia „Pana Tadeusza” powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej fragmentów dwóch oryginalnych, wirażowanych kopii eksploatacyjnych na taśmie nitro, pochodzących z lat 50. i uzupełnionych o nieznane dotychczas sceny, szczęśliwie odnalezione przez mieszkankę Wrocławia w roku 2006. Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w zaawansowanej technologii 4K w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

To już druga re-premiera, realizowana w ramach tego projektu. W roku ubiegłym w Warszawie, a następnie w pięciu stolicach europejskich (w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej) pokazany został film „Mania” z muzyką Jerzego Maksymiuka, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej LEOPOLDINUM.
 
 
 
...