• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Ogłoszono nominacje do tegorocznych nagród literackich – Nike i Gdynia

15:28, 12.05.2011
Ogłoszono nominacje do tegorocznych nagród literackich – Nike i Gdynia II Warszawskie Targi Książki to wielkie wydarzenie dla miłośników literatury i szansa dla tych, którzy od dawna marzą o spotkaniu z ulubionym autorem. Podczas tego wielkiego święta czytelnictwa ogłoszono także nominacje do prestiżowych polskich nagród – Literackiej Nagrody Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzców poznamy na przełomie września i października.

II Warszawskie Targi Książki to wielkie wydarzenie dla miłośników literatury i szansa dla tych, którzy od dawna marzą o spotkaniu z ulubionym autorem. Podczas tego wielkiego święta czytelnictwa ogłoszono także nominacje do prestiżowych polskich nagród – Literackiej Nagrody Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzców poznamy na przełomie września i października.

Nominowany do Nike Dariusz Czaja w 2010 r. zdobył nagrodę Gwarancji Kultury (fot. I.Sobieszczuk/TVP)
Nominowany do Nike Dariusz Czaja w 2010 r. zdobył nagrodę Gwarancji Kultury (fot. I.Sobieszczuk/TVP)

Podziel się:   Więcej
Literacka Nagroda Nike przyznawana jest od piętnastu lat, wśród jej laureatów są takie sławy jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Wiesław Myśliwski czy Olga Tokarczuk. Wybór tegorocznego laureata będzie szczególnie trudny, ponieważ miniony rok okazał się niezwykle obfity w literaturę ambitną.

Jak podsumował na czwartkowej konferencji prasowej sekretarz nagrody – Juliusz Kurkiewicz:

– W tym roku do kapituły nagród Nike wpłynęło 289 zgłoszeń. Wśród nominowanych książek są cztery powieści, cztery tomy poezji, sześć książek eseistycznych, trzy reportaże, jedna autobiografia, jeden dziennik oraz jeden tom opowiadań.

Zauważył także, że kapituła nagrody była zaskoczona najwyższą jak dotąd liczbą książek eseistycznych. Wśród nich wymienia takie jak: „Antyk po antyku” Jacka Bocheńskiego, „Dno oka. Esej o fotografii” Wojciecha Nowickiego, „Samuel Zborowski” Jarosława Marka Rymkiewicza, „Dziennik pisany Później” Andrzeja Stasiuka oraz „Muzykalny kosmos” Piotra Wierzbickiego.

W kategorii książek reporterskich nominację i zarazem szansę na najwyższe wyróżnienie otrzymali: Wojciech Górecki za „Toast za przodków”, Witold Szabłowski za „Zabójcę z miasta moreli. Reportaże z Turcji oraz Dariusz Czaja za „Gdzieś dalej, gdzie indziej” i inni. Warto wspomnieć, że ostatni autor otrzymał niedawno wyróżnienie TVP Kultura za książkę „Czarna rozpacz”.

Sekretarz nagrody Nike podkreślił także, że niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o ilość książek nominowanych w tym roku do nagrody Nike, jest wydawnictwo Czarne, które przygotowało aż siedem z nich. Na drugim miejscu znajduje się Wydawnictwo Literackie – wydawca pięciu tytułów spośród nominacji.

Do tegorocznej, szóstej już edycji Nagrody Literackiej Gdynia nominowali zostali między innymi: Stefan Chwin za „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, Jarosław Marek Rymkiewicz za „Samuela Zborowskiego”, a także Piotra Matywieckiego za książkę „Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej.

Wśród miłośników literatury najwięcej emocji budzi jednak kategoria poezja. Wśród nominacji znajdziemy taki perełki jak: „Nawroty” Joanny Lech, „Pogłos” Ewy Lipskiej, czy „Księga obrotów” Tomasza Różyckiego.

„Pogłos” będzie ubiegał się także o Nagrodę Literacką Gdynia. Największymi „rywalami” poezji Ewy Lipskiem będą tomiki „Tremo” Andrzeja Niewiadomskiego, „Księga obrotów” Tomasza Różyckiego i „Dywan” Adama Wiedemanna.

Przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia – Piotr Śliwiński powiedział, że o tegoroczną nominację do nagrody rywalizowało ponad 20 książek. Podczas czwartkowej konferencji prasowej, ujawnił także, że w tym roku przyznana zostanie dodatkowa nagroda, którą nazwano „Nagrodą Osobną”.

Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia we wszystkich kategoriach poznamy 18 czerwca podczas uroczystej gali, która zakończy gdyński festiwal literacki „Literaturomania”.

(oprac. pm/PAP)
 
 
 
...