• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Oni odświeżają polską tradycję. Wysłuchaj rozmów z lauretami Paszportów Polityki

10:23, 18.01.2012
Oni odświeżają polską tradycję. Wysłuchaj rozmów z lauretami Paszportów Polityki Znamy już laureatów 19. edycji Paszportów Polityki. W trakcie uroczystej gali, która odbyła się 17 stycznia 2012 roku nagrodzono młodych, obiecujących twórców polskiej kultury w sześciu kategoriach.

Znamy już laureatów 19. edycji Paszportów Polityki. W trakcie uroczystej gali, która odbyła się 17 stycznia 2012 roku nagrodzono młodych, obiecujących twórców polskiej kultury w sześciu kategoriach.

Julia Marcell otrzymała Paszport Polityki w kategorii muzyka pop (fot. Jan Bogacz/PAP)
Julia Marcell otrzymała Paszport Polityki w kategorii muzyka pop (fot. Jan Bogacz/PAP)

Podziel się:   Więcej
Nagrodę w kategorii film otrzymał Rafael Lewandowski za swój debiut fabularny – film „Kret”. Przyznane wyróżnienie było dla reżysera dużym zaskoczeniem

– To przemiła i bardzo wzruszająca niespodzianka, ponieważ dla mnie ta nagroda ma wymiar symboliczny. Jest impulsem psychologicznym, do tego, żeby rozpocząć pracę nad nowym projektem, a bycie reżyserem to nie jest wcale łatwa rzecz.

Paszport Polityki w kategorii teatr otrzymał Krzysztof Garbaczewski za spektakl „Życie seksualne dzikich”. Reżyser nie ukrywał, że nagroda jest dla niego niezwykłym wyróżnieniem.

Nicolasa Grospierre'a doceniono w kategorii sztuki wizualne, za „stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej”.

– Paszport jest dla mnie głębszym zakorzenieniem się w Polsce, gdzie mieszkam już od 12 lat. Czuje się Polakiem i jest to już mój drugi polski paszport, jaki posiadam.

W kategorii muzyka pop po raz drugi w historii Paszportów nagrodzono dwoje twórców: Julię Marcell za „w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki” oraz Macieja Szajkowskiego za „pomysły odświeżające polską tradycję”. 

– Paszporty Polityki są dla mnie ogromnym wyróżnieniem – przyznała młoda artystka – gdyż grono nominowanych co roku, to artyści, których niezwykle podziwiam. Mam też nadzieję, że ta prestiżowa nagroda, sprawi, że zostanę zauważona również przez polską publiczność.

Drugi laureat  w tej kategorii – Maciej Szajkowski był naprawdę zaskoczony otrzymanym wyróżnieniem

– Ostatnią rzeczą jaką sobie wyobrażałem to fakt, że generuję muzykę popularną.

Artysta jest inicjatorem wydania albumu zespołu R.U.T.A. „Gore – Pieśni buntu i niedoli XV–XX w”, który stał się jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych ubiegłego roku. 

Zobacz pierwsze rozmowy z laureatami Paszportów Polityki w tvp.pl:
 
 
 
...