• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rusza konkurs fotograficzny „Wiki Lubi Zabytki”

09:19, 08.09.2011
Rusza konkurs fotograficzny „Wiki Lubi Zabytki” Społeczność Wikipedii zaprasza wszystkich chętnych do skompletowania bazy zdjęć polskich zabytków, które później posłużą do zilustrowania haseł na ich temat.

Społeczność Wikipedii zaprasza wszystkich chętnych do skompletowania bazy zdjęć polskich zabytków, które później posłużą do zilustrowania haseł na ich temat.

fot. TVP
fot. TVP

Podziel się:   Więcej
Od 1 do 30 września w kilkunastu krajach Europy, w tym w Polsce, odbędzie się seria konkursów fotograficznych o wspólnej nazwie „Wiki Loves Monuments”. W każdym z krajów uczestniczących w tej inicjatywie odbędzie się lokalny konkurs, który wyłoni do 10 zdjęć. Będą one następnie oceniane przez międzynarodowe jury. Celem konkursu jest stworzenie jak najbogatszej i dostępnej bezpłatnie dla każdego dokumentacji zdjęciowej zabytków nieruchomych w Europie.

Polska część konkursu nosi nazwę „Wiki Lubi Zabytki” i jest organizowana przez grupę wolontariuszy-wikipedystów działających pod auspicjami Stowarzyszenia Wikimedia Polska, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Stowarzyszeniem Open Street Map Polska, Centrum Cyfrowym Projekt: Polska oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Polski konkurs został objęty patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W skali europejskiej przedsięwzięcie objęła też patronatem Rada Europy.

Inspiracją działań w skali europejskiej był lokalny konkurs „Wiki Loves Monuments”, zorganizowany w 2010 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Holandia. Wzięło w nim udział ponad 100 wolontariuszy, którzy przesłali na serwery projektu Wikimedia Commons (repozytorium grafik m.in. Wikipedii) ponad 10 000 zdjęć. W tym roku organizatorzy liczą na zwielokrotnienie tej liczby. W Polsce jest ponad 60 000 zabytków nieruchomych, polscy wikipedyści mają więc nadzieję, że w czasie trwania konkursu uda się przesłać przynajmniej kilka tysięcy fotografii.

Osoba, która chce wziąć udział w konkursie, powinna założyć konto w projekcie Wikimedia Commons i zapoznać się z listą zabytków przygotowaną na podstawie rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W jury konkursu znajdą się osoby związane z instytucjami organizującymi konkurs, profesjonalni fotograficy oraz wikipedyści, którzy zostali docenieni przez społeczność Wikipedii za wysokie walory własnych fotografii.