• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP Kultura

13:35, 06.12.2013
Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP Kultura Dobra muzyka i obsypane nagrodami filmy: czas świąt i Nowego Roku na antenie TVP Kultura zapowiada się naprawdę gorąco.

Dobra muzyka i obsypane nagrodami filmy: czas świąt i Nowego Roku na antenie TVP Kultura zapowiada się naprawdę gorąco.

Zespół Kwadrofonik z Dorotą Miśkiewicz przygotowali autorskie opracowania utworów Tuwima do muzyki Lutosławskiego (fot. PAT)
Zespół Kwadrofonik z Dorotą Miśkiewicz przygotowali autorskie opracowania utworów Tuwima do muzyki Lutosławskiego (fot. PAT)

Podziel się:   Więcej
W wigilijną noc o godz. 1.05 zaplanowano muzyczne spotkanie z Moniką Borzym – wokalistką jazzową, która specjalnie dla TVP Kultura zaśpiewała piosenki ze swojej najnowszej płyty „My place”.

24 grudnia o godz. 18.15 TVP Kultura zaprasza do wspólnego kolędowania w „Karaoke z kolędami”.

25 grudnia o godz. 11.35 w TVP Kultura przypomnienie jednego z najsłynniejszych koncertów w historii muzyki poważnej, na którym spotkali się trzej najbardziej znani tenorzy świata: Luciano Pavarotti, Placido Domingo i Jose Carreras. Tego samego dnia o godz. 16.00 TVP Kultura pokaże koncert Lutosławski – „Piosenki dla dzieci” do słów Juliana Tuwima. Z okazji obchodów roku obydwu twórców zespół Kwadrofonik wraz z Dorotą Miśkiewicz przygotowali autorskie opracowania utworów. Koncert w dłuższej wersji TVP Kultura powtórzy 6 stycznia 2014 roku

26 grudnia o godz. 11.25 TVP Kultura wyemituje premierowo koncert Andrei Bocellego z włoskiego Portofino. W koncercie „Love in Portofino” tenor wykonuje najpiękniejsze arie i pieśni o miłości.

Muzycznych atrakcji nie zabraknie w okresie między świętami i Sylwestrem. 28 grudnia o godz. 22.20 artyści: Waglewski, Fisz i Emade zagrają w TVP Kultura utwory z ich najnowszej płyty „Matka, Syn, Bóg”.

W Sylwestra o godz. 18.15 TVP Kultura przypomni koncert „Swinging with Sinatra – Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band”, który otworzył w tym roku jesienną ramówkę kanału. Po północy, o godz. 00.45, premierowo w TVP Kultura ciekawy koncert Universal Love Tour Lenny’ego Kravitza – amerykańskiego muzyka łączącego w swojej twórczości rock, pop i funk. A na zakończenie sylwestrowej nocy coś specjalnego do tańca – o godz. 3.15 TVP Kultura wyemituje koncert zespołu UB40 na festiwalu Avo Session w Bazylei. Ponadto od 21 grudnia do 1 stycznia codziennie w TVP Kultura przypomnienie wybranych odcinków znakomitego cyklu dokumentalnego – „Klasyczne albumy rocka”. Nowy Rok TVP Kultura rozpoczniemy tradycyjnym „Koncertem noworocznym z Wiednia” (1 stycznia, godz. 11.15), nowym pasmem Koncert Życzeń (godz. 14.35) i operą Verdiego „La Traviata” (godz. 20.20).

Świąteczna ramówka nie zawiedzie fanów kina: specjalnie dla nich TVP Kultura przygotowała kilkanaście antenowych premier. 24 grudnia o godz. 20.10 film „Buddenbrokowie. Dzieje upadku rodziny” w reżyserii Heinricha Breolera – ekranizacja powieści Tomasza Manna, która przyciąga precyzją oddania ducha epoki dzięki scenografii i kostiumom. W wigilię o godz. 22.55 na widzów czeka jeszcze „Mamut” – film Lukasa Moodysona o współczesnej rodzinie, w której pragnienie bycia razem przegrywa z dojmującą samotnością, a dążenie do zapewnienia sobie finansowej stabilności za wszelką cenę okazuje się początkiem końca.

25 grudnia o godz. 23.20 TVP Kultura proponuje „Angel”, czyli francusko-brytyjsko-belgijski melodramat w reżyserii Francois Ozona, oparty na powieści Elizabeth Taylor. Tego samego dnia o godz. 20.15 TVP Kultura pokaże nagrodzonego ośmioma Oscarami „Amadeusza” – specjalną, reżyserską wersję jednego z najważniejszych filmów Miloša Formana. Tylko w TVP Kultura!
Temat rodziny powróci w filmach 26 grudnia. O godz. 21.05 film „Wszystko w porządku” w reżyserii Lisy Cholodenko. Tu rodzina jest ponowoczesna: dwie matki, dwoje dorastających dzieci, jeden biologiczny ojciec. Okazuje się, że rodzinne szczęście, choćby najlepiej pielęgnowane, jest w istocie bardzo kruche. Jedni na szczęście dmuchają, drudzy nie ustają w jego poszukiwaniach. O godz. 23.05 TVP Kultura pokaże też brawurową rolę Romy Gąsiorowskiej w obsypanym nagrodami dramacie obyczajowym w reżyserii Leszka Dawida – „Ki”.

Wybitne filmy zagoszczą w TVP Kultura również między Bożym Narodzeniem i Sylwestrem. Budżet tego filmu wyniósł 11 milionów dolarów, a udział w przedsięwzięciu miał Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Antychryst” w reżyserii Larsa von Triera wstrząsnął światowym kinem. Dla jednych odkrycie na miarę „Zwierciadła” Tarkowskiego, dla drugich dzieło obrazoburcze, satanistyczne i pornograficzne w treści – w TVP Kultura premierowo 27 grudnia o godz. 23.30.

O tym, że talent ma różne oblicza, przekonuje dokument, którego bohaterką jest...70-letnia „Babcia Lo-Fi”. W jej dorobku znalazło się 59 albumów i ponad 600 piosenek, z której każda jest oryginalną mieszanką dźwięków pochodzących z zabawek, sprzętów kuchennych, odgłosów zwierząt domowych i keyboardu Casio. „Babcia Lo-Fi” (reż. Orri Jónsson, Kristín Björk Kristjánsdóttir, Ingibjörg Birgisdóttir) w TVP Kultura 28 grudnia o godz. 11.35. Tego samego dnia o godz. 20.25 – kostiumowy film „Daas” w reżyserii Adriana Panka. To historia Jakuba Franka, samozwańczego Mesjasza, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i wywołał zamieszanie w kręgach żydowskich i kościelnych.

W cyklu Więcej niż fikcja 29 grudnia o godz. 22.15 – „Pina” w reżyserii Wima Wendersa: filmowy hołd złożony Pinie Bausch – legendarnej niemieckiej tancerce i choreografce, reformatorce tańca współczesnego.

30 grudnia o godz. 20.20 TVP Kultura wyemituje „Wyśnione miłości” w reżyserii Xaviera Dolana: pełną energii opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie.

W Sywestra o godz. 20.20 – kostiumowy film „Vatel”, którego reżyser Roland Joffe przeniesie widzów na dwór Króla Słońce, Ludwika XIV. „Gorzkie gody”, jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Romana Polańskiego, pojawi się w TVP Kultura o godz. 22.15. Pasmem szalonych zabaw, uczt, romansów i dworskich intryg zakończymy Stary Rok.