• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„The Wall – Live In Berlin” w TVP2 i TVP Kultura

15:17, 25.07.2013
„The Wall – Live In Berlin” w TVP2 i TVP Kultura W sierpniu do Polski przyjeżdża jeden z założycieli legendarnej grupy Pink Floyd – Rogers Waters. Z tej okazji TVP2 (powtórka w TVP Kultura) wyemituje legendarny spektakl muzyczny „The Wall – live In Berlin”, którego premiera odbyła się w 1990 i była związana ze zburzeniem Muru Berlińskiego.

W sierpniu do Polski przyjeżdża jeden z założycieli legendarnej grupy Pink Floyd – Rogers Waters. Z tej okazji TVP2 (powtórka w TVP Kultura) wyemituje legendarny spektakl muzyczny „The Wall – live In Berlin”, którego premiera odbyła się w 1990 i była związana ze zburzeniem Muru Berlińskiego.

Niezwykle efektowny spektakl zaprezentowano 21 lipca 1990 roku w Berlinie na Postdamer Platz (fot. mat. promocyjne)
Niezwykle efektowny spektakl zaprezentowano 21 lipca 1990 roku w Berlinie na Postdamer Platz (fot. mat. promocyjne)

Podziel się:   Więcej
To niesamowite wydarzenie muzyczne przeszło do historii równie mocno, niczym słynne koncerty Live Aid zorganizowane przez Boba Geldolfa oraz słynnego wokalistę grupy Ultravox, Midge’a Ure’a. Niezwykle efektowny spektakl zaprezentowano 21 lipca 1990 roku w Berlinie na Postdamer Platz. Roger Waters, który w tym momencie był już byłym członkiem Pink Floyd, i po nieudanym projekcie Radio K.A.O.S, postanowił pokazać światu, zupełnie za darmo, swoje największe artystyczne dokonanie. Razem z własną grupą The Bleeding Heart Band wystawił widowisko z okazji zburzenia Muru Berlińskiego, przygotowane z towarzyszeniem dwóch orkiestr, chóru oraz plejady gwiazd, w tym m.in. Sinead O'Connor, Joni Mitchell, Bryana Adamsa, Vana Morrisona czy Paula Carracka i wielu, wielu innych.

W trakcie trwania koncertu, przez cały jego czas, na ogromnej scenie budowano równie okazały mur. Tym bardziej, że dzieło dotyczące źródeł samotności, alienacji oraz zagubienia wystawiane było w miejscu gdzie właśnie stał niechlubny Mur Berliński. Przed sceną zgromadziło się tego wieczoru ponad dwieście tysięcy ludzi. Koncert był też transmitowany na żywo w telewizji w różnych częściach świata. Gwiazdy perfekcyjnie zaśpiewały dobrze znane utwory z jednego z najważniejszych albumów w historii muzyki rozrywkowej w ogóle. Między innymi niemiecka grupa Scorpions wykonała charakterystyczny „In the flash”, Paul Carrack zaśpiewał sugestywne „Hey You”, a Bryan Adams wymowne „Young Lust”. Do mistrza ceremonii, Rogera Watersa, należały oczywiście „Run Like Hell” oraz „Nobody’s Home”. Na szczęście podczas występu buntowniczej Irlandki, Sinead O’Connor, nie pozostało już ani śladu po burzliwych kłótniach, jakie toczyła ona z Watersem jeszcze podczas prób. W efekcie cały koncert można dziś śmiało uznać, jako spójne, zarówno w formie, jak i treści, artystyczne dzieło.

„The Wall – Live In Berlin” w piątek 2 sierpnia, godz. 23.10 w TVP2
Powtórka w sobotę 10 sierpnia, godz. 21.45 w TVP Kultura