• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Tomasz Stańko kończy 69 lat

16:04, 11.07.2011
Tomasz Stańko kończy 69 lat Brzmienie jego trąbki znają na całym świecie. Dorobek Tomasza Stańki to prawie pół wieku muzykowania, współpraca z wybitnymi jazzmanami z całego świata, liczne projekty zespołowe i solowe. 11 lipca najsłynniejszy polski trębacz obchodzi urodziny.

Brzmienie jego trąbki znają na całym świecie. Dorobek Tomasza Stańki to prawie pół wieku muzykowania, współpraca z wybitnymi jazzmanami z całego świata, liczne projekty zespołowe i solowe. 11 lipca najsłynniejszy polski trębacz obchodzi urodziny.

Tomasz Stańko wystąpił podczas koncertu inaugurującego polską prezydencję (fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP)
Tomasz Stańko wystąpił podczas koncertu inaugurującego polską prezydencję (fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP)

Podziel się:   Więcej
W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery, Tomasz Stańko koncertował na całym świecie, zyskując miano jednego z „najwybitniejszych trębaczy naszych czasów”. Nagrywał m.in. z Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, Stu Martinem, Edwardem Vesalą, Don Cherrym, Garym Peacockiem, Davem Hollandem, Dino Saluzzim, Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Michałem Urbaniakiem i Tomaszem Szukalskim.

Zdobywca wielu polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień muzycznych, w tym dwóch Fryderyków. Jest pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej z 2003 roku.

Zaczynał w zespole Jazz Darings, który założył w 1962 roku z pianistą Adamem Makowiczem. Grupę czerpiącą inspirację z wczesnych nagrań Ornette Colemana oraz innowacji Coltrane’a, Milesa Davisa i George’a Russella, historycy muzyki często przywołują jako pierwszy europejski zespół free jazzowy.

W rok później 21-letni Stańko grał już w zespole wybitnego polskiego kompozytora i pianisty, Krzysztofa Komedy. Jak sam później wspominał, współpraca z Komedą miała istotny wpływ na jego dalszą drogę muzyczną. „Ów liryzm, prostota, poczucie, że gra się tylko to, co najważniejsze, podejście do struktury, asymetrii, wiele szczegółów harmonicznych – miałem szczęście, że zaczynałem właśnie z nim” – mówił po latach Stańko. Grali razem przez pięć lat, w trakcie których Stańko wystąpił u Komedy na jedenastu albumach.

W latach 60. i 70. rozwijał swoją działalność w Polsce i poza granicami kraju. Założył kwartet z Januszem Muniakiem, Bronisławem Suchankiem, a wcześniej Janem Gonciarczykiem i Januszem Stefańskim. Rok później dołączył do nich Zbigniew Seifert. Kwintet Stańki grał razem do roku 1973, a w tym czasie Stańko zyskał miano ikony hip-kultury.

W roku 1970 Stańko dołączył do Globe Unity Orchestra Alexandra Schlippenbacha w Hamburgu. Rok później współpracował z Krzysztofem Pendereckim, Donem Cherrym i Edwardem Vesalą. Z tym ostatnim w latach 80. podróżował do Indii i nagrał album solo w Taj Mahal.

W latach 90. wydał sześć albumów, które uważa się za jedne z najważniejszych dzieł Stańki. Były to : „Bosonossa and other Ballads” (1993), „Balladyna” (1994), „Matka Joanna” (1995), „Roberto Zucco” (1995), „Leosia” (1997) i „From The Green Hill” (1999).

Obecnie trębacz występuje z zespołem Stańko Quintet, z którym pod koniec kwietnia nagrał swój najnowszy album „Dark Eyes”.

(mb, PAP Life)