• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Zmarła reżyserka Irena Wollen

11:10, 25.03.2011
Zmarła reżyserka Irena Wollen 21 marca zmarła w Krakowie w wieku 77 lat Irena Wollen, reżyser telewizyjna, filmowa i teatralna. Absolwentka Szkoły dla Instruktorów Teatru Ochotniczego Wilama Horzyca w Katowicach, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

21 marca zmarła w Krakowie w wieku 77 lat Irena Wollen, reżyser telewizyjna, filmowa i teatralna. Absolwentka Szkoły dla Instruktorów Teatru Ochotniczego Wilama Horzyca w Katowicach, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Irena Wollen (fot. archiwum TVP)
Irena Wollen (fot. archiwum TVP)

Podziel się:   Więcej
Reżyserka była współzałożycielką i aktorką studenckiego „Teatru 38”, aktorką Teatru Rapsodycznego, wykładowczynią w Katedrze Scenografii ASP w Krakowie. Przez wiele lat związana była z krakowskim ośrodkiem Telewizji Polskiej, w połowie lat 70–tych pełniła w nim funkcję głównego reżysera. Była autorką ponad 100 filmów dokumentalnych w tym kliku cykli: „Zwyczaje i obrzędy”, „Rozumieć sztukę”, „Zobaczysz w jednym dniu”, „Skarby Jasnej Góry”, wielu programów telewizyjnych oraz około 50 spektakli Teatru TV, m.in.: „Bunt na U.S.S. Taine” Hermana’a Wouk’a, „Smuga cienia” Joseph’a Conrada Korzeniowskiego, „Owcze źródło” Lope de Vega, „Genitrix” Francois’a Mauriak,a.

Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Zasłużony Działacz Kultury oraz brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 28 marca o godzinie 14.20 mszą świętą w kaplicy Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.