• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Sekcja filmów o 1968 roku na festiwalu w Gdyni

12:51, 15.08.2018
Sekcja filmów o 1968 roku na festiwalu w Gdyni

Kadr z filmu „Marcowe migdały”
Kadr z filmu „Marcowe migdały”

Podziel się:   Więcej
– Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu powrócić do wypadków, jakie miały miejsce w 1968 roku w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W sekcji „Pół wieku po Marcu” zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów – informują organizatorzy festiwalu.

W Gdyni pokazany zostanie m.in. "Indeks" Janusza Kijowskiego, który między 1977 a 1981 "leżakował" zatrzymany przez cenzurę. W obrazie o Józefie Monecie, który zostaje usunięty ze studiów po tym, jak interweniuje w obronie kolegów wydalonych z uczelni, wystąpili m.in. doceniony za kreację w Gdyni Krzysztof Zaleski oraz Marian Opania i Jan Machulski. Podczas festiwalu zobaczymy także „półkownik” Radosława Piwowarskiego – „Marcowe migdały” (1989). Bohaterami filmu są licealiści z Lubimia, którzy oczekują na dworcu pociągu przyjaźni z Czechosłowacji. Delegacja jednak nie dociera, mimo tego Tomek (Olaf Lubaszenko), szkolny literat i fotograf, otrzymuje od dyrektorki polecenie opisania w gazetce ściennej serdecznego przyjęcia delegacji i przebiegu ich wizyty. Jego kolega Marcyś (Piotr Siwkiewicz) postanawia zorganizować prywatkę dla całej klasy, po której w lokalnej gazecie zostaje opisany jako demoralizujący kolegów przedstawiciel „bananowej młodzieży”. W tym czasie w Warszawie bije studentów za „Dziady”, w Polsce rozpoczyna się antysemicka nagonka.

W gdyńskim Multikinie wyświetlone zostaną cztery dokumenty, w tym „Siedmiu Żydów z mojej klasy” (1991) Marcela Łozińskiego. Reżyser opowiedział w nim historię kilku kolegów z klasy, dawnych licealistów z Warszawy, którzy w 1968 roku zostali do zmuszenia wyjazdu z Polski. Bohaterowie filmu Łozińskiego opowiadają o atmosferze ostatnich dni w Polsce, jak poza granicami potoczyło im się życie i czy wciąż czują się i nazywają Polakami.

Spotkanie emigrantów w izraelskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym przedstawiła Maria Zmarz-Koczanowicz w filmie „Dworzec Gdański” (2007), wspomnienia emigrantów prześladowanych w PRL przywołał również Andrzej Krakowski w „Pożegnaniu mojego kraju” (2002). O emigracji swojego ojca, z wykorzystaniem materiałów archiwalnych zarejestrowanych podczas nostalgicznego balu emigrantów z 1968 roku, opowiedział w dokumencie „Happy Jews” (2008) Jonathan Rozenbaum.

Projekcje odbędą się w dniach 19-21 września. Po seansach spotkania z twórcami poprowadzi Andrzej Krakowski.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych prócz konkursowych sekcji (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych) filmy pozakonkursowo zostaną pokazane także w ramach przeglądu |KFF na fali|, prezentującego filmy nagrodzone w tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, oraz w ramach cyklu „Filmy z Gdyni”.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.

zobacz również

    brak informacji