Strona główna » Kultura » film » Filmoteka

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Filmoteka - Borcuch o Jandzie w „Słodkim końcu dnia”: gdy krzyczała, ja krzyczałem głośniej

169 – Krystyna Janda odpuściła i pozwoliła mi się reżyserować, a to przecież pistolet temperamentu. Poza tym ja się jej nie boję i gdy krzyczała, ja robiłem to jeszcze głośniej. Krystyna nie zna włoskiego, więc to zmusiło ją do wolniejszego mówienia. Dyscyplina językowa sprawiła, że stała się kimś innym – mówi »  
00:03:42

Filmoteka - Docs Against Gravity: impreza dedykowana ciągnikom

169W sobotę w stołecznej Kinotece w ramach 16. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity odbyła się premiera filmu „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik. Po pokazie organizatorzy zorganizowali koncert „Ursus Partita vol. 2 Machine Dance” z udziałem reżyserki, odpowiadającego za muzykę w filmie Dominika Strycharskiego oraz pianistki Barbary Drążkowskiej. »  
00:01:23

Filmoteka - Borcuch o „Słodkim końcu dnia”: wolę prawdę od przekazu

169– Chciałem usłyszeć człowieka, którym mówi to, co myśli i ponosi tego konsekwencje. Może mówi za dużo, ale wolę usłyszeć przerysowaną prawdę niż wykoncypowany, wymyślony przekaz, który ma mieć jakiś zysk – mówi Jacek Borcuch, reżyser filmu „Słodki koniec dnia”. »  
00:01:23

Filmoteka - Docs Against Gravity: dlaczego cała wieś wyjechała na Islandię?

169 Film „In Touch” to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą a prowincjonalną częścią Mazur. O filmie, który znajduje się w »  
00:09:04

Filmoteka - „Tygodnik kulturalny”: recenzja – „Tranzyt”

169Bohaterem filmu jest Georg, który w trakcie ucieczki z Francji po inwazji nazistowskiej przejmuje tożsamość zmarłego pisarza, którego dokumenty zdobył przypadkowo. Utknąwszy w Marsylii, Georg spotyka młodą kobietę, Marie, desperacko poszukującą zaginionego męża – człowieka, pod którego podszywa się Georg. „Tranzyt”, reż. Christian Petzold »  
00:04:50

Filmoteka - „Dranie w kinie”: recenzja – „Podwójne życie”

169 Leonard, pisarz snobujący się na bycie offline, pragnie wydać kolejną powieść, będącą zapisem romansu z pewną aktorką. Jego wydawca, przystojny karierowicz Alain, odrzuca książkę, bo o wiele bardziej pasjonuje go teraz świat e-booków, a dokładnie atrakcyjna doradczyni do spraw digitalizacji. Alainowi umyka więc, że jego żona, marząca o ambitnej roli »  
00:07:25

Filmoteka - „Tygodnik kulturalny”: recenzja – „Dzika grusza”

169 Absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie – i wymarzonej karierze pisarza – »  
00:03:36

Filmoteka - „Dranie w kinie”: recenzja – „Tajemnice Joan”

169 Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Rok 1938. Młoda Joan studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo, który wkrótce staje się »  
00:12:53