• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kino Urlicha Seidla w TVP Kultura

13:40, 07.07.2010
Kino Urlicha Seidla w TVP Kultura Austriacki reżyser należy do najbardziej cenionych twórców w Europie. Na swoim koncie ma zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Debiutował świetnie przyjętymi „Upałami”. TVP Kultura zaprasza na projekcję trzech filmów Urlicha Seidla.

Austriacki reżyser należy do najbardziej cenionych twórców w Europie. Na swoim koncie ma zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Debiutował świetnie przyjętymi „Upałami”. TVP Kultura zaprasza na projekcję trzech filmów Urlicha Seidla.

Obraz „Zwierzęca miłość” to studium patologicznych relacji człowieka i zwierząt (fot. TVP)
Obraz „Zwierzęca miłość” to studium patologicznych relacji człowieka i zwierząt (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
„Miłośnik biustów”

Rene Rupnik, nauczyciel matematyki: Sinus oznacza pierś po łacinie. Każda kobieta ma przeważnie dwie, czyli Cosinus. Kiedy Rene tłumaczy swoim uczniom pojęcie funkcji trygonometrycznej, żaden z nich nie zapomina o tym szybko. Rupnik, miłośnik kobiecych biustów: To żadna przyjemność. Piersi są dla kobiet pytaniem o być albo nie być, jak mawiał Shakespeare. Dzięki piersiom, każda z nich może stać się sekretarką, mężatką czy kochanką. Kiedy szerzy on swoje teorie na temat idealnego biustonosza, idealnych piersi czy idealnej kobiety, żadna z nich nie zapomniana szybko o jego poglądach.

Dla Rupnika, Senta Berger, austriacka aktorka jest ideałem kobiecego piękna. Widział już wszystkie filmy z jej udziałem i przez lata zdążył przestudiować ciało artystki. Na co dzień, Rene mieszka ze swoją matką, której unika, nie jada z nią posiłków, nie rozmawia, ponieważ od lat żyje on tylko z Sentą, niestety jedynie w swoich fantazjach.

Emisja: 9 lipca o godz. 12:00, TVP Kultura

„Zwierzęca miłość”

Dwaj ekscentryczni współlokatorzy kupują pieska, który potem staje się przedmiotem ich kłótni. Bezdomny wykorzystując królika, prosi o pieniądze ludzi spotkanych na ulicy. Niektóre zwierzęta domowe służą swoim panom jako seksualni partnerzy, podczas gdy inne są świadkami scen erotycznych z udziałem ich właścicieli. Właśnie z takich obrazów składa się film Urlicha Seidla o miłości do zwierząt w każdym znaczeniu tego słowa. Z jednej strony film przedstawia staruszki z zadbanymi pupilami, z drugiej strony widzimy ludzi z marginesu społecznego m. in. żyjących na granicy ubóstwa emerytów, czy bezdomnych alkoholików.

Seidl nie boi się pokazywać obskurnych miejsc, uwłaczających godności warunków życia, czy też sytuacji, które większość z nas mogłaby uznać za perwersyjne. Swoich bohaterów traktuje na równi, co jest jego znakiem rozpoznawczym. Jego bezkompromisowa kamera filmuje wszystko, również sceny pieszczot, które niekiedy przechodzą w coś więcej.

Filmy Seidla zmuszają do refleksji, prowokują, a „Tierische Liege” ("Zwierzęca miłość") nie stanowi wyjątku od reguły. Dla wielu z nas zwierzęca pornografia jest zapewne czymś szokującym, jednak bardziej zdumiewająca jest otwartość i naturalność aktorów, z jaką pozwalają się filmować w bliskich kontaktach ze swoimi zwierzętami. Można przypuszczać, że są szczęśliwi, bo mają możliwość z kimś porozmawiać, mimo to w głębi duszy czują się bardzo samotni.

Emisja: 15 lipca godz. 00:15, TVP Kultura

„Modelki”

Reżyser podjął próbę sportretowania specyficznego świata reklamy i mody. Zaangażował trzy modelki, odtwarzające w dużym stopniu swoje własne losy. W pogoni za karierą, miłością, a co najważniejsze w ich zawodzie - idealnymi kształtami - biegają od castingu do castingu, wydzwaniają do koleżanek, przypadkowo poznanych mężczyzn, matek, agentów i fotografów. Ich życie upływa na ciągłym - często daremnym - czekaniu. Noce spędzają w dyskotekach.

Vivian ma stałego przyjaciela i wielu kochanków. Ciągle dostrzegając w swym ciele liczne defekty nie może się uwolnić od obsesyjnego myślenia o nim. Lisa co jakiś czas powtarza zabiegi powiększające piersi lub wargi, korygujące nos i inne fragmenty twarzy. Tania, wielbicielka zwierząt, oddaje się rozmyślaniom nad sensem życia. Mężczyzn wybiera z rozwagą, ale żadnemu nie może wyznać miłości. Nikogo nie interesuje modelka jako człowiek - mówi reżyser. Modelka przyzwyczajona jest do złego traktowania. W świecie reklam i mody liczy się wygląd, dyscyplina i sukces. W trakcie realizacji miałem do czynienia z ludźmi, których myślenie ograniczało się do konkurencji, zazdrości i plotek. Nadrzędnym ich celem jest zrobienie kariery.

Emisja: 24 lipca, godz. 23:50, TVP Kultura