• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

W Nowicy na końcu świata

17:26, 30.03.2011
W Nowicy na końcu świata Świat zapomnianej wsi w Beskidzie Niskim. Opowieść o ludziach, dla których treścią życia jest ciągły zachwyt nad cudem stworzenia.

Świat zapomnianej wsi w Beskidzie Niskim. Opowieść o ludziach, dla których treścią życia jest ciągły zachwyt nad cudem stworzenia.

Nowica jest przykładem, że ekumenizm nie jest wymysłem posoborowych marzycieli (fot. TVP Kultura)
Nowica jest przykładem, że ekumenizm nie jest wymysłem posoborowych marzycieli (fot. TVP Kultura)

Podziel się:   Więcej
Fenomen Nowicy wymyka się łatwym uogólnieniom. Tu zgodnie żyją przyjezdni artyści, prości chłopi, biznesmeni, muzycy grający klezmerskie melodie w byłej żydowskiej knajpie, czy punk odrestaurowujący okoliczne cmentarze. Raz w roku wieś ma swoje święto, na które zaprasza legendarne zespoły teatralnej alternatywy (Teatr Węgajty, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Gardzienice). Koncertowali tu Maciej Maleńczuk czy Kwartet Jorgi. Ich występy gromadzą całą społeczność wioski. Podobnie jest z nabożeństwami w miejscowej cerkwi - przyciągają zarówno Łemków, jak i tych, którzy mieszkając w mieście rzadko znajdowali czas na wizytę w jakiejkolwiek świątyni.

Nowica jest przykładem, że ekumenizm nie jest wymysłem posoborowych marzycieli. Obok siebie żyją unici, prawosławni, grekokatolicy, buddyści, zielonoświątkowcy, katolicy i świadkowie Jehowy. Nowica jest wsią, która po kilkudziesięciu latach marazmu zyskała szansę na nowe życie.

Reżyserce filmu udało się uniknąć stworzenia wyidealizowanego portretu prowincji rodem z telewizyjnych seriali.

Emisja 22 marca, godz. 12:40, TVP Kultura