TVP.pl » Kultura » muzyka poważna » Chopin » Aktualności
 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Nocne szaleństwo w Muzeum Chopina


25.05.2010

Podczas Nocy Muzeów około 700 osób odwiedziło nowe Muzeum Fryderyka Chopina, mieszczące się w Pałacu Ostrogskich w Warszawie. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca sprawiła, że właśnie tutaj ustawiła się jedna z najdłuższych kolejek w Polsce.

Dyrektor NiFC Andrzej Sułek na Nocy Muzeów (fot. organizatorzy)
Dyrektor NiFC Andrzej Sułek na Nocy Muzeów (fot. organizatorzy)

Uroczystego otwarcia Nocy Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina dokonali: Włodzimierz Paszyński – Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Andrzej Sułek – dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Alicja Knast – Kurator Muzeum.

Mistrzynią Ceremonii była Maria Seweryn, zaś w drugiej części w roli gospodarza wystąpił Dariusz Kowalski. Aktorzy ci użyczyli swoich głosów do stanowisk interaktywnych stanowiących nierozerwalną część nowej ekspozycji w Pałacu Ostrogskich. Podczas Nocy Muzeów wcielali się także w rolę reporterów w studio live. Był to jeden z ważniejszych punktów na mapie wieczornych wydarzeń. Goście obecni podczas imprezy mogli wyrazić swoje opinie na temat Chopina, poprzez dokończenie zadania: „Chopin dla mnie to…”.

„Goście Chopina” mogli również podziwiać mural Fundacji Sztuki Zewnętrznej autorstwa Zbigniewa Rogalskiego, prezentację multimedialną „Wielka Iluminacja dla Fryderyka”, autorstwa Good Looking Studio utrzymaną w stylistyce street-artowej z elementami komiksu.

Na uczestników Nocy Muzeów, którzy przybli na ul. Tamka czekały także inne atrakcje: możliowść zrobienia pamiątkowej fotografii wraz z dystyngowaną damą z parasolką i dżentelmenem we fraku.

Organizatorzy zadbali o to, by osoby zebrane przed Muzeum mogli mieć przedsmak ekspozycji poprzez materiały video. Na dziedzińcu przed Pałacem Ostrogskich ustawiono ekran, na którym prezentowano filmy związane z Muzeum. Wśród autorów projekcji pojawiły się znane nazwiska: Kasia Adamik, Boris Kudlička, Adam Dudek i Maciej Puczyński.