• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

8 edycja Festiwalu Frankofonii w Polsce

16:12, 18.02.2020
8 edycja Festiwalu Frankofonii w Polsce <b>Festiwal odbędzie się od 1 marca do 6 kwietnia 2020 roku.<br> W tym roku Festiwal jest okazją do świętowania wyjątkowej rocznicy: pięćdziesięciolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.<br> Program będzie obfitować w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbędzie się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria i nauka.</b>

Festiwal odbędzie się od 1 marca do 6 kwietnia 2020 roku.
W tym roku Festiwal jest okazją do świętowania wyjątkowej rocznicy: pięćdziesięciolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
Program będzie obfitować w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbędzie się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria i nauka.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
PROGRAM EDYCJI 2020

Festiwal Frankofonii to seria koncertów (występ Mireille Mathieu, piosenka francuska z Justyną Bacz oraz szwajcarskimi artystami Laurentem Brunettim i Mario Pacchiolim, jazzowy koncert francusko-polskiego zespołu Lumpeks, uroczysty koncert artystki Charlotte z Walonii-Brukseli na zakończenie Festiwalu), pokazów filmów (z Egiptu, Francji, Kamerunu, Kanady, Konga, Luksemburga, Rumunii, Szwajcarii, Tunezji i Walonii-Brukseli), wydarzeń literackich (m.in. wieczór z luksemburskim poetą Jeanem Portante czy spotkanie dyskusyjne „Bla Bla… Livres” na temat książek frankofońskich w Mediatece Instytutu Francuskiego) oraz projektów edukacyjnych adresowanych do uczniów i licealistów.

Miłośników teatru zapraszamy do Bydgoszczy na doceniony na festiwalu w Awinionie spektakl „My, Europa, Uczta narodów”, a amatorów sztuki współczesnej na wystawę marokańskiego artysty Ahmeda Cherkaoui w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. W tym roku odbędzie się też druga edycja konkursu w j. francuskim „Mój doktorat w 180 sekund”, upowszechniającego badania naukowe realizowane przez doktorantów.

Dzięki staraniom sieci ośrodków Alliance Française Festiwal Frankofonii zagości w wielu miastach Polski, jak na przykład w Łodzi, gdzie odbędzie się wystawa polsko-francuskiego artysty Michała Batorego „RETROPERSPEKTYWA”.

CZYM JEST FRANKOFONIA?

Termin „frankofonia” pojawia się po raz pierwszy w 1880 roku, w książce francuskiego geografa Onésime’a Reclus, by określić obszar, na którym ludność mówi w języku francuskim. Współczesna Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim, dialog ponad granicami państw, promowanie różnorodności kultur, a także otwartość na wielopłaszczyznową współpracę. Aktualnie 274 miliony osób na świecie posługuje się językiem francuskim, w tym 1 milion w Polsce. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF), w której Polska od 1997 roku ma status obserwatora, zrzesza 84 kraje.
8 edycja Festiwalu Frankofonii w Polsce
ORGANIZATORZY FESTIWALU:
GADIF (Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich):
Ambasady: Belgii, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Tunezji, Rumunii, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycz-nej Republiki Konga oraz Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.

Więcej szczegółowych informacji o programie można znaleźć na facebook.com/frankofonia oraz institutfrancais.pl/ 

zobacz również