• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI”. Nowa wystawa stała w PME od 1 października

14:40, 29.09.2020
„AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI”. Nowa wystawa stała w PME od 1 października <b>Dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Jedna z nowo otwartych galerii poświęcona jest Azji, druga, im. Leopolda Janikowskiego Afryce. W obu możemy odnaleźć fascynujące eksponaty, ale także poznać historie dzięki multimedialnym stanowiskom.</b>

Dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Jedna z nowo otwartych galerii poświęcona jest Azji, druga, im. Leopolda Janikowskiego Afryce. W obu możemy odnaleźć fascynujące eksponaty, ale także poznać historie dzięki multimedialnym stanowiskom.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Afrykańska część wystawy ma ambicje mówienia o Afryce pod patronatem Leopolda Janikowskiego. Ten polski podróżnik, eksplorujący Afrykę, związany był z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. To on, pod koniec XIX wieku zorganizował pierwszą w Warszawie, wystawę etnograficzną poświęconą Afryce. Obecność jego i innych Polaków na tym kontynencie miała inny charakter niż współczesnych im Europejczyków.

W kulturze azjatyckiej głęboko zakorzenione jest przemieszczanie się, stąd też znaczenie wizerunku butów i odcisku stóp. Stopy w butach pokonują drogę fizyczną, ale słowo „droga”, „ścieżka” ma też znaczenie religijne i przenośne. Azjatycka część wystawy poświęcona jest właśnie tym drogom.

- Obie ekspozycje pokazują najcenniejsze obiekty ze zbiorów i kolekcji PME poświęconych Afryce i Azji – tłumaczy Tadeusz Zając p.o. Dyrektora PME – Mimo tego, że wystawa ma charakter historyczny, to wierzymy, że pokazane na niej archetypy bogatych kultur Azji i Afryki wpłyną na wyobraźnię naszej publiczności. Do współpracy przy wystawie chcemy zaprosić społeczności afrykańskie i azjatyckie mieszkające w Warszawie i na Mazowszu. Mamy nadzieję, że nasza wystawa wpłynie na lepsze rozumienie się i poszanowanie przedstawicieli różnych kultur.

Inwestycja zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma jednak szerszy zakres działania niż tylko wystawa. Dzięki niej zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt sale wystawowe, pomieszczenia edukacyjne oraz magazyny muzealne. Pozwoli to na realizację planów rozwoju muzeum przygotowanych na najbliższe lata przez zespół PME. Jedną z ważniejszych zmian w tym kontekście jest nowo powstająca, profesjonalna pracownia ceramiczna, przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

- W dzisiejszych czasach rola muzeum poszerza się – mówi Tadeusz Zając p.o. Dyrektora PME – Jesteśmy instytucją, która nie tylko dba o kolekcje i udostępnia ją publiczności. PME ma ambicje bycia otwartym domem dla tych, którzy chcą doświadczać innych kultur poprzez działania i zajęcia.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby nowoczesnych wystaw Państwowego Muzeum Etnograficznego i świadczonych w nim działań edukacyjno-kulturalnych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach VIII osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko. Dotacja na wkład własny na realizację projektu pochodzi od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wartość projektu to ponad 8 mln zł.

Patroni medialni wystawy: National Geographic, TVP Kultura, Chilli Zet