• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

<b>1. Bieg Pamięci Sybiru.</b>

15:51, 05.02.2019
<b>1. Bieg Pamięci Sybiru.</b> <b>800 osób z Polski i zagranicy, malownicza, pięciokilometrowa trasa w lesie Pietrasze oraz inscenizacje. 10 lutego odbędzie się 1. Bieg Pamięci Sybiru – bezprecedensowe wydarzenie sportowe na Podlasiu.</b>

800 osób z Polski i zagranicy, malownicza, pięciokilometrowa trasa w lesie Pietrasze oraz inscenizacje. 10 lutego odbędzie się 1. Bieg Pamięci Sybiru – bezprecedensowe wydarzenie sportowe na Podlasiu.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
10 lutego 2019 roku, w 79. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega organizuje
1. Bieg Pamięci Sybiru. Nie będzie to zwykły bieg, którego celem jest pokonanie określonego dystansu. Jego trasa ze swoją niezwykłą artystyczną i historyczną oprawą zapoczątkuje nową tradycję obchodów rocznicy pierwszych masowych wywózek na Sybir.

Trasa biegu wyniesie 5 km i zostanie podzielona na cztery odcinki nawiązujące do wydarzeń nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Pierwszy, aresztowanie, gdzie białostocka rodzina zostanie pod bronią wyrwana z domu i przetransportowana przez żołnierzy NKWD. Na trasie będzie można zobaczyć rekonstruktorów, a także pojazdy. Transport – jako drugi etap deportacji przedstawiony zostanie przy pomocy instalacji w formie bydlęcego wagonu, w którym przewożono Polaków na Sybir. Kolejny etap – Łagier – miejsce, do którego zesłano część deportowanych. Na trasie znajdą się również specjalne tabliczki informujące o miejscach wywózek. Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeniem zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Bieg odbędzie się 10 lutego 2019 roku w lesie Pietrasze.
Start o godzinie 11:00.
1. Bieg Pamięci Sybiru
Organizator: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku