• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

<b>CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY WCHODZI DO OPERY</b>

09:50, 01.02.2019
<b>CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY WCHODZI DO OPERY</b> 2 lutego 2019 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera opery<b>"Człowiek z Manufaktury" Rafała Janiaka, laureata Grand Prix</b> i Nagrody Publiczności Operowej w międzynarodowym konkursie <b>kompozytorskim ogłoszonym przez TWŁ oraz Manufakturę i rozstrzygniętym przez jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego. </b>

2 lutego 2019 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera opery"Człowiek z Manufaktury" Rafała Janiaka, laureata Grand Prix i Nagrody Publiczności Operowej w międzynarodowym konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez TWŁ oraz Manufakturę i rozstrzygniętym przez jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Autorką libretta jest znana dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, której utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

„Człowiek z Manufaktury” to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki).
Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura.

Pomysłodawcą i koordynatorem tego projektu jest reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski. Spektakl przygotowuje znakomite grono realizatorów: Waldemar Zawodziński, Janina Niesobska i Maria Balcerek.W głównych partiach wystąpią Stanisław Kierner, Agnieszka Makówka i Małgorzata Walewska.

Prapremiera 2 lutego w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Kolejne spektakle 3 i 5 lutego 2019 roku.
<b>CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY WCHODZI DO OPERY</b>
Szczegóły na stronie operalodz.com/