• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

<b><i>Alicja w krainie czarów</i> w reżyserii Aleksieja Leliawskiego</b>

12:51, 04.12.2018
<b><i>Alicja w krainie czarów</i> w reżyserii Aleksieja Leliawskiego</b> <b>Aleksiej Leliawski reżyser teatralny, Absolwent Białoruskiej Akademii Sztuk, ponownie zagości w Teatrze Lalka w Warszawie. 8 grudnia odbędzie się premiera spektaklu <i>Alicja w krainie czarów</i> Lewisa Carrolla.</b> Przedstawienie będzie próbą przybliżenia dwóch światów: dzieci i dorosłych, które istnieją obok siebie, lecz bardzo rzadko spotykają się w czasie. Autorką scenografii i lalek jest <b>Martyna Kander.</b> Muzykę skomponuje <b>Paweł Piątek.</b>

Aleksiej Leliawski reżyser teatralny, Absolwent Białoruskiej Akademii Sztuk, ponownie zagości w Teatrze Lalka w Warszawie. 8 grudnia odbędzie się premiera spektaklu Alicja w krainie czarów Lewisa Carrolla. Przedstawienie będzie próbą przybliżenia dwóch światów: dzieci i dorosłych, które istnieją obok siebie, lecz bardzo rzadko spotykają się w czasie. Autorką scenografii i lalek jest Martyna Kander. Muzykę skomponuje Paweł Piątek.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Reżyser Aleksiej Leliawski o spektaklu:
Аliсja w krainie czarów – to bardzo dziwna książka. Właściwie niemożliwe wydaje się opowiedzenie jej fabuły, przekazanie treści. Jest w niej jednak coś magicznego.
Lewis Carroll stworzył nieistniejący świat na tyle daleki od realności, że sam w sobie stał się realnością. Każdy może go interpretować po swojemu, a on nie traci na spójności.
Jaka jest Alicja?
Czy patrzy na nas ze starej fotografii? Czy też jest postacią z ilustracji Johna Tenniela, czy z filmu Burtona? Może podobna jest do tej, którą stworzył Disney? Albo do tej, która pojawia się w klipie Avrile Lavigne, lub w grze komputerowej? Te wszystkie niepodobne do siebie, z wyglądu i charakteru, postacie są Alicją. Całkiem zwyczajne imię staje się uosobieniem określonych cech.
Ta książka nie jest wyłącznie o Alicji. Jest o Lewisie Carrollu, który daremnie próbował zatrzymać czas. Robił to przyjaźniąc się z dziećmi, zajmując się fotografią, układając absurdalne i jednocześnie logiczne twierdzenia. To on, autor powieści, szydzi z braku umiejętności uczonej Myszy w posługiwaniu się językiem zrozumiałym dla dzieci. Kpi z nudnych wywodów Delikatesa, wspominającego przeszłość, z megalomanii Królów, Dam i innych mniej ważnych kart do gry. To on, jako Szalony Kapelusznik, kłóci się z Czasem. To on, jako Biały Królik, nieustannie gdzieś spieszy się i spóźnia. Wreszcie, podobnie jak Kot z Cheshire, ulatuje z pamięci Alicji – najpierw znikają jego ręce, potem ciało, następnie twarz i, na ostatku, uśmiech.
Alicja… to książka o osobach, które nigdy nie istniały. Alicja Liddell była Alicją jedynie z wyobraźni sir Dodgsona, a Charles Lutwidge Dodgson stał się Lewisem Carrollem tylko dzięki Alicji Liddell. Oni nie istnieli. A jednak byli i pozostaną na zawsze.
A jednak spotkali się…
Nie mamy zamiaru być odkrywczy czy oryginalni. Chcemy tylko trochę przybliżyć do siebie dwa światy, które istnieją w jednej przestrzeni, lecz rzadko, niestety, spotykają się w czasie. Chodzi o świat dzieci i świat dorosłych.

Pragniemy porozumieć się z Czasem.

Aleksiej Leliawski
Przekład Eugenia Dąbkowska

ALICJA W KRAINIE CZARÓW
Przekład:
Małgorzata Buchalik
Adaptacja i reżyseria: Aleksiej Leliawski
Scenografia i lalki: Martyna Kander
Muzyka: Paweł Piątek
Asystent reżysera: Mirosława Płońska-Bartsch

W obsadzie: Anna Andrzejewska (gościnnie), Beata Duda-Perzyna, Tomasz Mazurek, Mirosława Płońska-Bartsch, Olga Ryl-Krystianowska, Wojciech Pałęcki, Piotr Tworek, Weronika Wachowska (gościnnie)

Czy do tego, by znaleźć się w krainie snu potrzeba cudu? A może jedynie wyobraźni i przekonania, że to właśnie za jej sprawą dziecięcy pokój jest w stanie przemienić się w przestrzeń fikcji i nonsensu? Gdy zabawą rządzi dziecko, ucieczka od realności jest równie prawdopodobna, co szczęśliwy powrót do codziennego życia. Podróż, która przyniesie niespodzianki nie tylko tytułowej bohaterce, odbywać się będzie w planie lalkowym i aktorskim.
<b>PREMIERA “<i>ALICJA W KRAINIE CZARÓW</i>” W TEATRZE LALKA</b>
Sprawdź nasze profile na : Facebooku, Instagramie i Twitterze.