• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Festiwal Książki Multikulturowej - Żyrardów

17:15, 17.04.2012
Festiwal Książki Multikulturowej - Żyrardów Fundacja Dom Kultury z Warszawy jest organizatorem Festiwali Książki Multikulturowej w czterech miejscowościach Mazowsza. Mieszkańców Żyrardowa, Płońska, Węgrowa i Makowa Mazowieckiego zaprasza na kilkadziesiąt godzin prelekcji i zajęć prowadzonych przez uznanych pisarzy i znawców literatury. Festiwale ruszają 20 kwietnia w Płońsku.

Fundacja Dom Kultury z Warszawy jest organizatorem Festiwali Książki Multikulturowej w czterech miejscowościach Mazowsza. Mieszkańców Żyrardowa, Płońska, Węgrowa i Makowa Mazowieckiego zaprasza na kilkadziesiąt godzin prelekcji i zajęć prowadzonych przez uznanych pisarzy i znawców literatury. Festiwale ruszają 20 kwietnia w Płońsku.

Festiwale będą wydarzeniem skierowanym do osób w różnym wieku, realizowanym nowoczesnymi technikami przekazu
Festiwale będą wydarzeniem skierowanym do osób w różnym wieku, realizowanym nowoczesnymi technikami przekazu

Podziel się:   Więcej
FDK zajmuje promocją multikulturowości w miejscach utrudnionego dostępu do kultury, bądź z różnych powodów skazanych na jej niedostatek, takich jak wsie, ośrodki dla uchodźców, zakłady penitencjarne, czy małe miasta. W tym ostatnim przypadku wydatki na kulturę walczą o lepsze z inwestycjami drogowymi, a prowadzenie księgarni to kiepski interes. I tu drastyczniej nawet niż w przypadku dużych miast wkracza popkultura z miałkim przekazem. Dorośli nie czytają, bo nie mają czasu, młodzież i dzieci też nie, bo wolą „Mam talent” w telewizji albo gry komputerowe. Książka to nuda.

Fundacja Dom Kultury postanowiła udowodnić, że jest inaczej, wkraczając do wspomnianych miejscowości z Festiwalami Książki Multikulturowej - cyklem warsztatów czytelniczych i literackich. Z pomocą miejscowych bibliotek zorganizuje dla mieszkańców 70 godzin zajęć i prelekcji. Poprowadzą je przedstawiciele innych narodowości i kultur, od lat mieszkający w Polsce, a także uznani polscy krytycy. Aleksander Kaczorowski wprowadzi słuchaczy w klimat literatury czeskiej, opowiadając o Hrabalu, Havle i Kunderze. Muzyk i dziennikarz Mamadou Diouf przedstawi „Świat bajek afrykańskich”. Natomiast Magdalena Pinker prelekcją „Jak Allach kocha kobiety” przedstawi wątki kobiece we współczesnej literaturze arabskiej. Jednocześnie niektórym prelekcjom dla dorosłych towarzyszyć będą atrakcyjne zajęcia dla dzieci.
To tylko niektóre przykłady festiwalowych wydarzeń, w formule których oprócz prezentacji literatury światowej znajdą się też warsztaty twórczego pisania.

- Festiwale Książki nie będą jeszcze jedną akcją edukacyjno-kulturalną, niczym dawne Dni Kultury, Książki i Prasy – podkreśla Justyna Domasłowska-Szulc, wiceprezeska Fundacji Dom Kultury. – Będą wydarzeniem skierowanym do osób w różnym wieku, realizowanym nowoczesnymi technikami przekazu. Jednak to nie multimedialne fajerwerki będą najważniejsze, tylko serdeczny, twórczy kontakt między uczestnikami a prelegentami. „Książka ubogaca nie mniej niż podróże” – takie mamy hasło Festiwalu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego realizacji uczestniczą też lokalne samorządy.

TERMINY

Żyrardów – 17 maja
Węgrów - 24 maja
Maków Mazowiecki – 31 maja


PROGRAM

„Barbarzyńcy w gospodzie? Hrabal, Kundera, Havel”

Specyfikę literatury czeskiej na przykładzie wybranych książek i ich twórców przedstawi Aleksander Kaczorowski.

Świat bajek afrykańskich
Impreza dla dzieci prowadzona przez Mamadou Diouf. Prezentacja wydanych w Polsce baśni z Czarnego Lądu, której towarzyszyć będzie warsztat masek afrykańskich.

Jak Allach kocha kobiety - wątki kobiece w literaturze arabskiej
Magdalena Pinker przedstawia czołowe współczesne pisarki z kręgu arabskiego i ich Książki przetłumaczone na język polski. Spotkanie jest też zaproszeniem do dyskusji o roli współczesnej kobiety, w świecie muzułmańskim i nie tylko.

Komiks zaangażowany społecznie
Adam Gawęda przedstawia najbardziej interesujące polskie, europejskie i światowe komiksy, które podejmują ważne zagadnienia społeczne, historyczne i filozoficzne. Pokazuje, że ten gatunek literacko-artystyczny jest w stanie ukazać najbardziej ważkie zagadnienia, dotyczące człowieka i jego kondycji we współczesnym świecie.

Czy książka przetrwa
Jakie są szanse na przetrwanie książki drukowanej w dobie epoki Internetu i mediów elektronicznych? Rozważania i obserwacje Łukasza Gołębiewskiego, zakończone dyskusją z uczestnikami.
Trójjęzyczna literatura żydowska na przykładzie Szaloma Asza
Jakub Skrzypczak przedstawi fenomen literatury żydowskiej, która tworzona była w trzech językach. Prezentacja twórczości czołowych pisarzy żydowskich pokaże, jak bardzo literatura żydowska przenikała się z wątkami polskimi i chrześcijańskimi. Polski czytelnik zobaczy, jaki wkład w historię literatury polskiej wnieśli pisarze żydowscy.

Warsztaty praktycznego i twórczego pisania
Leszek Wejcman poprowadzi warsztat, w którym uczestnicy poznają reguły pisania. Osoby mające tzw. łatwość pisania dużo lepiej komunikują się z otoczeniem i szybciej budują swoją karierę. Nie każdy ma wrodzony talent literacki, jednak podstawowych zasad dobrego pisania – jak każdej innej umiejętności – można się nauczyć. Zajęcia te pokażą uczestnikom, jak wykorzystać sztukę pisania w promowaniu siebie, przezwyciężaniu problemów i w ekspozycji własnego stanowiska. Zajęcia będą miały interaktywny i wesoły charakter. Skierowane są do dorosłych i młodzieży.

Prelegenci i animatorzy

Aleksander Kaczorowski - Eseista, pisarz, dziennikarz i tłumacz, autor m. in. biografii Bohumila Hrabala „Gra w życie” (2004), zbioru esejów „Praski elementarz” (2001), powieści „Praskie łowy”; zastępca redaktora naczelnego „Newsweek Polska".

Mamadou Diouf - Senegalczyk, popularyzator i animator kultury afrykańskiej w Polsce. W radiu PIN prowadzi audycję Etnofaza. Autor wielu artykułów nt. kultury mniejszości afrykańskiej. W marcu 2011 wydał swoją pierwszą książkę w języku polskim „Mała Książka o rasizmie".

Jakub Skrzypczak - Publicysta i animator żydowskiego życia kulturalnego w Polsce.

Nina Dzierżawska - Tłumaczka i twórczyni wierszy haiku, specjalistka z zakresu literatury japońskiej, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Leszek Wejcman - Dziennikarz, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych, producent telewizyjny, copywriter. Autor opowiadań i recenzji filmowych.

Barbara Stanecka - Artystka i pedagog, poprowadzi dla dzieci warsztat masek afrykańskich w ramach zajęć z bajek afrykańskich.

Adam Gawęda - Dziennikarz, prawnik, scenarzysta, krytyk komiksowy, były redaktor naczelny miesięcznika motoryzacyjnego „V12”, prowadzący autorską audycję „Gotowi na wszystko" na antenie Radio ROXY. Sekretarz redakcji „Premier” i „Chichotu”, scenarzysta programów telewizyjnych, dla telewizji Filmbox. Prowadzi także autorski dwutygodnik filmowy „Premiery”, współpracuje z TVP Kultura.

Łukasz Gołębiewski - Poeta, prozaik, dziennikarz, krytyk i wydawca, wielokrotnie nagradzany za działalność publicystyczną, autor kilku powieści i książek podróżniczych. Jest prezesem zarządu spółki Biblioteka Analiz Sp. z o.o.

Magdalena Pinker - Doktorantka na Wydziale Arabistyki Uniwersytetu Warszawskiego i nauczycielka akademicka.