• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Finał Nagrody Gombrowicza i festiwalu „Opętani Literaturą”

15:53, 13.09.2019
Finał Nagrody Gombrowicza i festiwalu „Opętani Literaturą” <b>Już w najbliższą niedzielę poznamy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda jest przyznawana od 2016 roku za najlepszy debiut literacki. Ustanowił ją Prezydent Miasta Radomia, a współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych. - <i>To nagroda, która skutecznie promuje młodych twórców, a także nasze miasto. Radom jest bardzo dobrym miejscem na start i już potwierdzają to kariery laureatów poprzednich edycji</i> – mówi prezydent Radosław Witkowski. – <i>Mamy już bardzo mocną pozycję na rynku literackim w Polsce. Nasza nagroda jest zaliczana do czołowej piątki w Polsce</i> – potwierdza kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.</b>

Już w najbliższą niedzielę poznamy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda jest przyznawana od 2016 roku za najlepszy debiut literacki. Ustanowił ją Prezydent Miasta Radomia, a współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych. - To nagroda, która skutecznie promuje młodych twórców, a także nasze miasto. Radom jest bardzo dobrym miejscem na start i już potwierdzają to kariery laureatów poprzednich edycji – mówi prezydent Radosław Witkowski. – Mamy już bardzo mocną pozycję na rynku literackim w Polsce. Nasza nagroda jest zaliczana do czołowej piątki w Polsce – potwierdza kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
W tej edycji do nagrody zgłoszonych zostało blisko siedemdziesiąt książek. Kapituła postanowiła nominować Olgę Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”.

Wręczenie nagrody nastąpi w niedzielę w Zespole Szkół Muzycznych. Z nominowanymi pisarzami będzie można spotkać się w przeddzień ogłoszenia werdyktu kapituły, rozmowę z nimi poprowadzi Michał Nogaś. Spotkanie odbędzie się w sobotę, o godz. 17.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Nagrodzie patronuje Rita Gombrowicz. Od trzech edycji Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym festiwalu po raz drugi jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. – Rolą biznesu jest pomaganie w otwieraniu drzwi do często bardzo wielkich karier. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy kolejny raz uczestniczyć w tym projekcie – mówi przedstawicielka Mecenasa nagrody Małgorzata Świątek. – To szczególny rok. Na Mazowszu jest to rok Witolda Gombrowicza, a sam Radom jest stolicą kultury Mazowsza. Dlatego Samorząd Województwa także wsparł Muzeum w działaniach związanych z nagrodą, jak i całym festiwalem „Opętani Literaturą” – mówi z kolei wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Dotychczasowi laureaci Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza to: Weronika Murek i Maciej Hen (2016), Anna Cieplak (2017) oraz Marcin Wicha (2018).
Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono łącznie ponad 300 książek.

Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych

Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Polskie Radio Program II, Lubimyczytać.pl, Książki. Magazyn do czytania
„Opętani Literaturą”, fot. Robert Utkowski/ MWG
Muzeum Witolda Gombrowicza
Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1 
tel. 48 321 50 73