• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Graj, Cyganie!” – muzyka cygańska w Żydowskim Muzeum Galicja

16:58, 17.10.2017
„Graj, Cyganie!” – muzyka cygańska w Żydowskim Muzeum Galicja 14 października w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Graj, Cyganie”. Otwarcie ekspozycji, którą można oglądać do 31 marca 2018 roku uświetnił koncert Orkiestry Rajkó. Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

14 października w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Graj, Cyganie”. Otwarcie ekspozycji, którą można oglądać do 31 marca 2018 roku uświetnił koncert Orkiestry Rajkó. Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

img
img

Podziel się:   Więcej
14 października odbył się wernisaż wystawy „Graj, Cyganie. Muzyka cygańska od Liszta po Hungaricum”. Inspiracją dla ekspozycji była opublikowana w roku 1861 książka Ferenca Liszta „O Cyganach i muzyce cygańskiej na Węgrzech”. Muzyk porównywał zazwyczaj życie Cyganów w wędrownym taborze, nie zaś muzyków cygańskich, ze swoim własnym, znajdując z nimi wiele wspólnego. Dziedzictwo muzyczne uważał za „pochodzące z prastarych czasów”, a nie wyrastającą z węgierskiej kultury narodowej „ewolucję wewnętrzną”.

Wystawa podejmuje próbę zaprezentowania ważnego, choć wąskiego fragmentu węgierskiej kultury narodowej. Muzyka cygańska przedstawiona jest jako pomost łączący wiejskie kapele z występującymi za granicą zespołami, ukazuje także moment powstania dużych zespołów po uznaniu liczącej 100 członków cygańskiej orkiestry (100 Tagú Cigányzenekar) za Hungaricum, czyli element węgierskiego dziedzictwa narodowego.

Wernisaż uświetnił występ węgierskiej Orkiestry Rajkó. Formację tworzą niezwykle utalentowani muzycy, którzy prezentują całe bogactwo różnorodnych gatunków muzycznych. Dotychczas wystąpili z koncertami w ponad stu krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Dalekiego Wschodu. Orkiestra Rajkó, jako reprezentant dziedzictwa węgierskiej muzyki, została uhonorowana wieloma nagrodami państwowymi, m.in. jedną z najważniejszych im. Zoltána Kodálya.