• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Inne światy/zaświaty” – tajemnicze życie w epoce brązu

13:37, 14.10.2016
„Inne światy/zaświaty” – tajemnicze życie w epoce brązu Już od 19 października w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę pt. „Inne światy/zaświaty”, przygotowaną przez archeologów z Herman Ottó Muzeum w Miszkolcu. Jej tematem są zmiany, jakie zachodziły w kulturze Węgier pod wpływem innych cywilizacji i migracji w epoce brązu zwłaszcza w sferze duchowości oraz obrzędów pogrzebowych. Wystawa realizowana jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.

Już od 19 października w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę pt. „Inne światy/zaświaty”, przygotowaną przez archeologów z Herman Ottó Muzeum w Miszkolcu. Jej tematem są zmiany, jakie zachodziły w kulturze Węgier pod wpływem innych cywilizacji i migracji w epoce brązu zwłaszcza w sferze duchowości oraz obrzędów pogrzebowych. Wystawa realizowana jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.

img
img

Podziel się:   Więcej
Ekspozycja pokazuje jak na proces rozwoju w epoce brązu (od 2300 p.n.e. do 900 p.n.e) wpływał na przeobrażenia kultury naddunajskiego kraju. Znajdowało to odzwierciedlenie zarówno w codziennym życiu, jak i zmianach obyczajowych, czy obrzędach (zaczęto np. palić ciała zmarłych). Ważnym celem wystawy jest pokazanie ówczesnych relacji międzyludzkich i rozwoju sztuki m.in. ozdobnej ceramiki. Co ciekawe, przedmioty wykonane z brązu były traktowane jak skarby, a jeden z prezentowanych eksponatów najprawdopodobniej służył do komunikacji ze światem nadprzyrodzonym. Wystawa zachęca do rozważań na temat życia naszych przodków, ich rytuałów i wierzeń, jak również pokazuje nam ich codzienność poprzez bogatą kolekcję przedmiotów wykonanych z brązu i gliny. Jak sugeruje tytuł ekspozycji, przenosi ona zwiedzających w inny świat, czas i przestrzeń.

Herman Otto Muzeum to największe muzeum w Miszkolcu, które zostało założone w 1899. Zawiera ono ponad 600 000 eksponatów głównie: archeologii, mineralogii, historii, sztuki i etnografii. Zwiedzający mogą podziwiać tu najbogatszą poza stolicą kolekcję malarstwa węgierskiego. Od 1963 roku gromadzi eksponaty nie tylko z regionów Miskolc i Borsod, ale z całego powiatu Borsod-Abaúj-Zemplén.

Wystawę, która obywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, będzie można obejrzeć do 29 stycznia 2017 roku w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.