• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

IV Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego "BULBAMOVIE 2014" 24-26 października 2014 r. Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5. Wstęp w

10:54, 29.09.2014
IV Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego "BULBAMOVIE 2014" 24-26 października 2014 r. Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5. Wstęp w Festiwal filmowy Bulbamovie to nie 2-3 dniowe jednoroczne i jednorazowe wydarzenie. To proces, który trwa i jest zaprogramowany na osiągnięcie celu. Wypromowania młodych, niezależnych białoruskich twórców i oswajanie polskiego widza z kinematografią, „której nie ma i nie będzie” jak mawiał bohater pierwszego filmu Andreja Kudzinienki „Misterium. Okupacja”. Festiwal Bulbamovie nie przynudza Łukaszenką i opowieściami o białoruskiej opozycji. Pokazuje rodzące się nowe kino, z którego można się dowiedzieć więcej o białoruskim sąsiedzie, niż z 1001 newsa TV.

Festiwal filmowy Bulbamovie to nie 2-3 dniowe jednoroczne i jednorazowe wydarzenie. To proces, który trwa i jest zaprogramowany na osiągnięcie celu. Wypromowania młodych, niezależnych białoruskich twórców i oswajanie polskiego widza z kinematografią, „której nie ma i nie będzie” jak mawiał bohater pierwszego filmu Andreja Kudzinienki „Misterium. Okupacja”. Festiwal Bulbamovie nie przynudza Łukaszenką i opowieściami o białoruskiej opozycji. Pokazuje rodzące się nowe kino, z którego można się dowiedzieć więcej o białoruskim sąsiedzie, niż z 1001 newsa TV.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
Festiwal dojrzewa, więc ten czwarty raz musi dać widzowi pełne zadowolenie. W tym celu został podzielony na 3 pozycje:

I pozycja: Trójkąt białorusko-ukraińsko-polski w czasie którego ubiegłoroczni laureaci festiwalowego konkursu (Arciom Łobacz i Aleś Łapo) wzięli udział w projekcie „Młodzi o młodych”, autorstwa polskich dokumentalistów. Tam wspólnie z młodymi ukraińskimi i polskimi braćmi, pod okiem m. in. Jacka Bławuta, Macieja Drygasa, Marcela Łozińskiego i Mirosława Dembińskiego pracowali nad pełnometrażowymi filmami dokumentalnymi. Efekty w postaci trzynastu BY-UKR-PL trailerów zobaczymy w pierwszym dniu festiwalu. W ten piątkowy wieczór, będącym ukłonem w stronę Ukrainy, odbędzie się przedpremierowy pokaz najnowszego dokumentu Siergieja Łoźnicy pt. „Majdan”. A zupełnie premierowo, nowego fabularnego filmu wybitnego białoruskiego dokumentalisty Wiktara Aśliuka pt. „Ruski”. Ten film to współczesny białoruski „półkownik” leżący na „silwanowiczowskim” regale. W czasie festiwalu dokona się obnażenie czegoś co było oficjalnie realizowane i po zakończeniu przykryte czerwono-zielonym prześcieradłem.

II pozycja: Robić inaczej: dzień alternatywy, czyli filmy konkursowe i na dokładkę trzy współczesne, alternatywne filmy Nonga, Maśliukowa i Myczki. Wchodząc w alternatywę poczujemy zawodowy Hollywood z zapachem imperialnego Mińska. Udamy się w podróż porsche w poszukiwaniu maskotki na białoruskiej prowincji i komediowo-liryczną próbę dziejącą się w prawie realnej Białorusi. Jednym słowem niesamowity melanż, który jest w stanie wyjaśnić tylko psychoanalityk. W tym roku w tę rolę wcieli się główny prowadzący festiwal Bulbamovie, białoruski krytyk filmowy, showman i kulturolog - Maksim Żbankou.

III pozycja: Z przeszłości w przyszłość: perspektywa, to sięgnięcie do świetlanej przeszłości białoruskiego kina w celu osiągnięcia nowego białoruskiego stylu. W niedzielne południe Bulbamovie będzie częstować Winahradowem i jego „Wschodnim korytarzem” (1966), a wieczorem prezentacją nowopowstającego ogólnobiałoruskiego projektu filmowego „Chronotope” – czyli mitologicznej, współczesnej filmowej mapy Białorusi. Na koniec Andrei Kudzinienka zaprezentuje parę swoich technik (w kotle zmiesza dokument z bajką, thrillerem i psychodelią), czyli po 10 latach filmowej tułaczki powraca do kina offowego. W Warszawie zobaczymy jego najnowszy film pt. Hard Reboot. Autor określa go mianem kino-terapii: dla siebie i występującej w filmie, muzycznej grupy Noize MC. Na pograniczu białorusko-litewskim, w makowym omdleniu, ujrzymy białoruskiego Kurta Cobeina…

Oprócz tego tradycyjne spożywanie „bulby”, rozmowy o kinie i polsko-białoruska integracja.

Program festiwalu: http://bulbamovie.pl/program&lang=pl

O festiwalu: http://bulbamovie.pl/festiwal&lang=pl

Strona festiwalu: http://bulbamovie.pl/main&lang=pl

Funpage festiwalu: https://pl-pl.facebook.com/bulbamovie