• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Książka „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego pod patronatem TVP Kultura

13:04, 21.02.2011
Książka „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego pod patronatem TVP Kultura Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, w kategorii wiekowej 10–14 lat.

Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, w kategorii wiekowej 10–14 lat.

Ta doskonała, zakrawająca o horror, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań
Ta doskonała, zakrawająca o horror, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań

Podziel się:   Więcej
Ta doskonała, zakrawająca o horror, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań. Wszystko dzieje się w małej, zaniedbanej wiosce, w której zostało już tylko kilka upadających gospodarstw. Niczego się tu nie uprawia ani nie hoduje zwierząt, bo z niewiadomych przyczyn nic nie chce tu rosnąć. Wokół wyrastają jedynie słupy wysokiego napięcia, a w tle straszą ruiny kombinatu dawnej spółdzielni rolniczej. To ponure, nieprzyjazne miejsce, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja – to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Swoista izolacja i konieczność samodzielnego organizowania sobie zabaw, spowodowana brakiem dostępu do popularnych rozrywek, tworzą między dziećmi silną więź i poczucie wzajemnej odpowiedzialności.

To właśnie ona pozwoli im razem przetrwać nadchodzący koszmar. Pewnego razu we wsi zaczynają się bowiem dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót. Na domiar złego okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem dzieci muszą się zmierzyć zupełnie same. W jaki sposób przygotują się do decydującej wyprawy? Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna i stawić czoła jego destrukcyjnej energii? I jaką rolę odegra w tym wszystkim upośledzona siostra głównego bohatera?


Marcin Szczygielski, urodzony w 1972 roku.

Pisarz, dziennikarz i grafik; projektant wnętrz. Jest autorem książek i sztuk teatralnych skierowanych do dorosłych odbiorców (m.in. PL-BOY, Les Farfocles, Berek, Bierki), ale od niedawna pisze także znakomite powieści dla młodszych czytelników, które cieszą się dużym uznaniem. Pierwsza z nich, Omega, została ogłoszona „Książką Roku 2010” w literackim konkursie Polskiej Sekcji IBBY oraz zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Z kolei za horror dla młodzieży Czarny młyn autor otrzymał Grand Prix i zajął pierwsze miejsce w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Jesienią 2010 ukazała się jego kolejna fantastyczno-przygodowa powieść dla dzieci pt. „Za niebieskimi drzwiami.”

Józef Wilkoń, urodzony 12 lutego 1930 w Bogucicach koło Wieliczki.

Grafik, ilustrator, malarz, historyk sztuki. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Józef Wilkoń jest autorem ilustracji i opracowania graficznego do ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz 60 książek za granicą. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje karnety, pocztówki, kalendarze oraz inne małe formy graficzne. Uprawia także malarstwo sztalugowe, zajmuje się scenografią i projektuje gobeliny. Józef Wilkoń zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. są głównymi bohaterami jego opowieści. Ostatnio najchętniej oddaje się tworzeniu „przestrzennych ilustracji", czyli artystycznego bestiarium z drewnianych bali i blachy. W 2010 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Berłem przyznanym przez Fundację Kultury Polskiej.