• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

METAMORFIZM I

14:13, 29.11.2017
METAMORFIZM I „Było dla nas ważne, by pokazać te najgłębsze inspiracje artystki oraz kolejne etapy jej twórczości, które doprowadziły ją do rewolucyjnych rozwiązań i stworzenia abakanów” - mówi kuratorka, Marta Kowalewska.

„Było dla nas ważne, by pokazać te najgłębsze inspiracje artystki oraz kolejne etapy jej twórczości, które doprowadziły ją do rewolucyjnych rozwiązań i stworzenia abakanów” - mówi kuratorka, Marta Kowalewska.

img1
img1

Podziel się:   Więcej
W kolekcji CMWŁ, w którym od czasu debiutu Abakanowicz śledzono jej dokonania, znajduje się 13 prac artystki. Wśród eksponowanych dzieł znajdzie się tkanina malowana z 1960 r., płaskie gobeliny, również słynny lozański z 1962 r., jak i należący do cyklu prezentowanego w Sao Paulo, gdzie zdobyła złoty medal na VIII Biennale. Zaprezentowane zostaną również tkaniny strukturalne, których forma coraz bardziej przybierała kształt reliefów z pęknięciami i ażurowymi prześwitami. Ukażą one proces zmian i stopniowego nawarstwiania struktur, linię rozwoju języka formalnego.

Absolutną rewelacją wystawy będą dzieła prezentowane dzięki uprzejmości szwajcarskiej Fundacji Toms&Pauli, przechowującej dokumenty i dzieła sztuki związane z historią Biennale w Lozannie. Prace z Fundacji, wcześniej w Polsce niepokazywane, zostaną zaprezentowane w drugiej odsłonie wystawy, Metamorfizm II. Taka forma ekspozycji powoli pełniej zapoznać się z drogą twórczą artystki, bowiem pierwszy etap pokaże kierunki rozwoju myśli artystycznej i drogę dochodzenia do rewolucyjnych rozwiązań formalnych, kolejny zaś, wzbogacony o eksponaty lozańskie, ukaże pełnię dokonań i dojrzałość osiągnięć Abakanowicz.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

Pierwsza odsłona: 30 listopada 2017, godz. 18.00 – 1 kwietnia 2018

Druga odsłona: 26 kwietnia – 2 września 2018

Kuratorka: Marta Kowalewska
Aranżacja przestrzeni: Maja Pawlikowska
Projekt graficzny: Monika Zawadzki
Koordynacja: Agata Połeć
Partnerami wystawy są: Unilux, AkzoNobel, Monnari
Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP Kultura