• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

NAGRODA LITERACKA im. WITOLDA GOMBROWICZA

10:45, 01.07.2020
NAGRODA LITERACKA im. WITOLDA GOMBROWICZA <b>Nagrodę w 2015 roku ustanowił Radomski Samorząd, współorganizowana jest przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną w języku polskim. Nagroda jest dwuetapowa: w czerwcu kapituła wskazuje pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu wybiera laureata. </b>

Nagrodę w 2015 roku ustanowił Radomski Samorząd, współorganizowana jest przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną w języku polskim. Nagroda jest dwuetapowa: w czerwcu kapituła wskazuje pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu wybiera laureata.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Laureat nagrody otrzymuje 40 000 złotych oraz lornetkę. W ostatnich latach życia Gombrowicza lornetka była jednym z najważniejszych dla niego przedmiotów codziennego użytku, z upodobania i z konieczności.

Nagroda Gombrowicza w krótkim czasie stała się jedną z pięciu najważniejszych polskich nagród literackich, a już w pierwszej edycji jej wartość medialna wynosiła ponad 1 300 000 zł. Warto podkreślić, że Nagroda i towarzyszący jej festiwal są niezwykle ważne dla władz miasta, ponieważ promują Radom jako dobre miejsce startu zarówno w karierze artystycznej jak i w innych dziedzinach.

Po raz pierwszy Nagroda została wręczona we wrześniu 2016 roku. Kapituła wskazała dwoje laureatów: Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji (2017) Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych”. Dotychczas do Nagrody zgłoszono ponad 401 książek. W kapitule pracują: Jerzy Jarzębski (przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska i Tomasz Tyczyński (sekretarz).

Honorową Patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz. Mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym Unidevelopment S.A.. Nagrodę i festiwal „Opętani Literaturą” wspierają też Wodociągi Miejskie w Radomiu. Patroni medialni V edycji: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, TVP Kultura, Lubimyczytac.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

Nagrodzie towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”, który obywa się w Radomiu i we Wsoli. Gośćmi festiwalu są krytycy literaccy, pisarze, aktorzy, muzycy. Dotychczas byli to m.in. Zbigniew Mikołejko, Aleksander Fiut, Jacek Leociak, Adam Lipszyc, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Stenka, Dorota Segda, Wiktor Zborowski, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Piotr Machalica, Hanna Banaszak, Lech Janerka, Pablopavo i Ludziki, Dorota Miśkiewicz. Dotychczas w ramach festiwali odbyło się 47 wydarzeń, w których uczestniczyło 6227 osób.

Nagroda w liczbach:
Zrealizowanych edycji: 4, nominowanych pisarzy: 20, laureaci: 5
Zgłoszonych książek: 401
Zorganizowanych wydarzeń: 47
Liczba uczestników wydarzeń: 6227 osób
Liczba wydawnictw, które dotychczas zgłosiły książki: 162
Fot. Robert Utkowski / Muzeum Gombrowicza
Link do filmu z wypowiedziami na temat nominowanych książek: facebook.com/MuzeumWitoldaGombrowicza/videos/575955909773829/