• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

NAJSTARSZA W POLSCE SZKOŁA PISARZY MA 25 LAT!

13:00, 05.12.2019
NAJSTARSZA W POLSCE SZKOŁA PISARZY MA 25 LAT! <b>W 1994 r. z inicjatywy dr Gabrieli Matuszek – Stec powstała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pierwsza szkoła pisarzy w Polsce, czyli Studium Literacko-Artystyczne (obecnie Studia Literacko-Artystyczne).</b>

W 1994 r. z inicjatywy dr Gabrieli Matuszek – Stec powstała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pierwsza szkoła pisarzy w Polsce, czyli Studium Literacko-Artystyczne (obecnie Studia Literacko-Artystyczne).

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Od tego czasu kształcą się w niej słuchacze nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy (np. z Anglii, Belgii, Austrii). Zajęcia prowadzone są przez najwybitniejszych pisarzy, poetów i krytyków, w tym noblistów oraz laureatów najbardziej prestiżowych nagród literackich. SLA ukończyło wielu liczących się dziś twórców. Tu powstało słynne pismo młodoliterackie „STUDIUM”.

Obchody srebrnego Jubileuszu SLA, które trwały od 15 do 17 listopada, obfitowały w imprezy z udziałem absolwentów, wykładowców, miłośników literatury itp. Otwarcie uroczystości poprzedził benefis założycielki pierwszej w Polsce szkoły pisarzy – prof. dr hab. Gabrieli Matuszek – Stec.

W programie znalazły się także panele dyskusyjne, prezentacje najnowszych książek absolwentów, promocje dwu antologii, wydanych z okazji jubileuszu czy zjazd absolwentów w studenckim Klubie pod Jaszczurami. W ramach uroczystości jubileuszowych ogłoszono wyniki IV edycji konkursu literackiego im. Macieja Słomczyńskiego. Przyznano dwie pierwsze równorzędne nagrody, które otrzymały: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska za zbiór opowiadań „Dzielnica (bez) cudów” oraz Katarzyna Klakla-Jaczyńska za powieść „Jutrzenka”. Drugie miejsce zajęła Ewa Jarocka za powieść „Dresik”. Specjalne wyróżnienie jury otrzymał reportaż Kamili Kielar „Świat oddycha skrzelami”.

zobacz również