• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nowi Bezgłowi, czyli TanzLaboratorium w Krakowie

12:17, 23.09.2014
Nowi Bezgłowi, czyli TanzLaboratorium w Krakowie TanzLabolatorium - choreograficzny kolektyw z Kijowa - przewidział aneksje Krymu. Od 14 lat wychodząc od założeń choreograficznych, grupa działa na pograniczu sztuk wizualnych, performansu, tańca i aktywizmu. Podczas 39. Krakowskich Reminiscencji kolektyw zaprezentuje nową wersję akcji Bezgłowi.

TanzLabolatorium - choreograficzny kolektyw z Kijowa - przewidział aneksje Krymu. Od 14 lat wychodząc od założeń choreograficznych, grupa działa na pograniczu sztuk wizualnych, performansu, tańca i aktywizmu. Podczas 39. Krakowskich Reminiscencji kolektyw zaprezentuje nową wersję akcji Bezgłowi.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
Dwa lata temu ukraiński kolektyw kuratorów i aktywistów HudRada zorganizował głośną wystawę "Sporne terytorium" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Sewastopolu na Krymie. Otwarte nazwanie półwyspu przestrzenią sporów zapowiadało okupację i tragiczny konflikt, który niebawem nadszedł. Wystawa wywołała gorącą debatę, a przeprowadzona w jej ramach akcja TanzLabolatorium Bezgłowi , rozegrana w przestrzeni publicznej Sewastopola, ujawniła prorosyjską nostalgię lokalnej społeczności i dążenie miejscowych artystów do izolacji.

Małe bezgłowe istoty w towarzystwie obstawy wysiadały z eleganckich limuzyn, aby złożyć kwiaty pod pomnikami radzieckich bohaterów wojennych i imperialnych władców, zwycięzców wojen krymskich. Karłowate postacie wyglądały groteskowo, ale zachowywały się uprzejmie. Nie można było ich aresztować za łamanie prawa, a jednak ich obecność budziła zarówno strach i śmiech, naruszała porządek publiczny. Jak "Bezgłowi" zachowają się w Krakowie, przekonamy się już 5 października podczas 39.RMNSC. Przeniesienie performansu do Polski jest sposobem na identyfikowanie ukrytych treści symbolicznych i emocji społecznych zapisanych w przestrzeni miasta i jego pomnikach.

Nikita Kadan, artysta i aktywista Majdanu opowie m.in. o partyzantce ogrodniczej na kijowskich barykadach podczas specjalnego panelu dyskusyjnego "Artyści i konflikt na Ukrainie" (05.10, Pauza in Garden).

Trwa przedsprzedaż biletów na 39.edycję RMNSC. Więcej informacji można znaleźć na www.rmnsc.pl. Do zobaczenia od 4 do 12 października w Krakowie.