• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Ofelia” w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

12:20, 22.03.2019
„Ofelia” w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu <b>„Ofelia” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego to opera w jednym akcie na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Śmierć Ofelii”. Utwór to finalista konkursu X METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2017 organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu.<br> Premiera 30 marca, kolejne spektakle 2 i 27 kwietnia.</b>

„Ofelia” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego to opera w jednym akcie na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Śmierć Ofelii”. Utwór to finalista konkursu X METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2017 organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu.
Premiera 30 marca, kolejne spektakle 2 i 27 kwietnia.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
W tekście Wyspiańskiego Ofelia, świadoma swej śmiercionośnej siły, wstydzi się – wobec ludzi, których przekonania, lęki i zachowania wyłączają ją ze wspólnoty i wobec samej siebie, gdyż bez pomocy mężczyzny – ojca, kochanka, księcia (a także Jezusa Chrystusa – nieprzypadkowo u Szekspira pada słynne: „Idź do klasztoru!”) nie jest w stanie decydować o własnym życiu.
Wojciechowski, który nie zmieniając i nie skreślając w libretcie ani jednego wersu „Śmierci Ofelii”, rozpisał swoją operę na dwie solistki, a także wprowadził trzecią bohaterkę - Britney Spears, której piosenki dyskretnie wplótł zaledwie w kilkanaście taktów. Przestraszona uczennica w szkolnym mundurku, pogrążona w smutku niedoszła panna młoda w sukni ślubnej to obok ogolonej, przepełnionej złością Britney kolejne klisze kulturowe, z których świadomie korzystamy na scenie. Zachwyt nad piękną, ale martwą (rozbrojoną) dziewczyną ma funkcję ujarzmiającą jej potencjał, który my staramy się uwolnić.

Z jednej strony te stereotypowe reprezentacje ułatwiają więc identyfikację z tak fantazmatycznym (młodopolskim i współczesnym) przedstawieniem kobiecości, z drugiej umożliwiają (feministyczny, emocjonalny i światopoglądowy) sprzeciw wobec tradycyjnych czy patriarchalnych, powszechnie wciąż utrwalanych schematów. Kolor naszego plakatu jest sygnałem kulturowej subwersji. Zmiana społecznych i politycznych realiów, o którą walczą dziś uczestniczki i uczestnicy feministycznych manifestacji, musi iść w parze ze świadomością kształtujących wyobraźnię zbiorową symboli, archetypów i kodów. Rolą sztuki (zaangażowanej) jest nie tylko formowanie nowych postaw, ale także krytyczna analiza modeli rzeczywistości, w jakich funkcjonujemy. Zwielokrotniona Ofelia, we wszystkich swoich emanacjach scenicznych i wirtualnych, bliższych lub dalszych także ze względu na usytuowanie wobec publiczności, nie daje się zanalizować, uprzedmiotowić w ramach narzuconego z góry (przez kogoś) dyskursu – nie daje się „wyreżyserować”. Zadaniem naszej (wspólnie wypracowanej) inscenizacji jest więc wyostrzenie jej konfliktu ze światem, stworzenie odpowiednich warunków dla zaistnienia performatywnego aktu, który zyska siłę realnej konfrontacji.

Ofelia nie stara się nikogo przekonywać, nie szuka empatii i nie prosi o litość. Ofelia nas zawstydza.

kierownictwo muzyczne: Grzegorz Wierus
reżyseria, dramaturgia: Krzysztof Cicheński
scenografia, kostiumy: Julia Kosek
choreografia: Diana Cristescu
asystent reżysera: Andrzej Ogórkiewicz

obsada:
OFELIA I - Maria Domżał
OFELIA II - Maria Antkowiak
OFELIA III - (Britney Spears) Diana Cristescu