• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

ONNA - piękno, siła, ekstaza

11:30, 21.02.2017
ONNA - piękno, siła, ekstaza To jedna z wystaw, które ogląda się z prawdziwą przyjemnością. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 3 maja można spacerować wśród wizerunków pięknych, kuszących, ale także walecznych kobiet z Kraju Kwitnącej Wiśni.

To jedna z wystaw, które ogląda się z prawdziwą przyjemnością. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 3 maja można spacerować wśród wizerunków pięknych, kuszących, ale także walecznych kobiet z Kraju Kwitnącej Wiśni.

img
img

Podziel się:   Więcej
Na ekspozycji „ONNA - piękno, siła, ekstaza. Drzeworyty i malarstwo japońskie z kolekcji MNK” Muzeum prezentuje ok. 200 prac graficznych i malarskich, a także ubiory i przedmioty codziennego użytku. Damy, poetki, kurtyzany i dziewczęta z herbaciarni są sportretowane przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo, takich jak Suzuki Harunobu, zwany ojcem barwnego drzeworytu, Torii Kiyonaga, ujmujący sceny w wyrafinowane formaty wąskich kompozycji czy założyciel szkoły Utagawa – mistrz Toyokuni, „wyszczuplający” swoich modeli. Wśród piewców kobiecej urody nie brakuje oczywiście japońskich wielkich mistrzów: Kitagawy Utamaro, Utagawy Kuniyoshi czy Katsushiki Hokusaia. Oprócz części wystawy poświęconej ideałowi kobiecego piękna warto zwrócić uwagę także na inne, gromadzące portrety i maski aktorskie, przedstawienia macierzyństwa, wizerunki siłaczek, a nawet kobiecych zjaw. Osobny fragment ekspozycji zarezerwowano dla historii miłosnych.
Kitagawa Utamaro (1753-1806), Kobieta pisząca list z serii: Pięć wizerunków pięknych kobiet, 1803-1804, drzeworyt barwny na papierze, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Gmach Główny , I piętro
14.02 – 3.05 2017