• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów”

14:20, 21.04.2017
„Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów” Pierwsza prezentacja wyjątkowego zbioru Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego, założyciela i właściciela Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Ta unikatowa kolekcja cyganaliów w całości prezentowana była dotychczas tylko w odsłonie wirtualnej.

Pierwsza prezentacja wyjątkowego zbioru Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego, założyciela i właściciela Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Ta unikatowa kolekcja cyganaliów w całości prezentowana była dotychczas tylko w odsłonie wirtualnej.

img
img

Podziel się:   Więcej
Andrzej Grzymała-Kazłowski od ponad 20 lat związany jest ze środowiskiem romskim, w latach 2001–2010 pracował w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista ds. romskiej mniejszości etnicznej. Współtworzył i koordynował realizację rządowego „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce”. Wtedy zaczął gromadzić książki i gazety związane z tematyką romską.

Kolekcja składa się z ok. 3000 obiektów, są wśród nich m.in. jeden z najstarszych zapisków dotyczących Romów w Europie – karta z napisem Zigeuner z wydanej w 1574 r. w Bazylei Cosmographia universalis (libri III)„Von dem Deutschen Land” Sebastiana Münstera, pruskie i austriackie XVIII-wieczne akty banicyjne, niemieckie dokumenty z II wojny światowej oraz liczny zbiór fotografii. Na wystawie pokazane zostanie malarstwo artystów polskich, rumuńskich, czeskich z pocz. XX w., prace współcześnie działających twórców romskich, grafiki i druki. Zwiedzający zobaczą dwa wozy wagonowe wędrownych Romów z przełomu lat 50. i 60. XX w. Zbiory Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego uzupełnione zostaną eksponatami z kolekcji Pawła Lechowskiego. Pokazane zostaną kotły, patelnie, elementy strojów, biżuteria.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Termin: 20 maja – 3 września 2017