• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Projekt audiowizualny AQUALUNA na DVD i CD

11:34, 20.11.2012
Projekt audiowizualny AQUALUNA na DVD i CD Projekt AQUALUNA odwołuje się do obrazów i dźwięków najbardziej pierwotnych, organicznych, w dużej mierze powiązanych z żywiołem wody i Księżycem.

Projekt AQUALUNA odwołuje się do obrazów i dźwięków najbardziej pierwotnych, organicznych, w dużej mierze powiązanych z żywiołem wody i Księżycem.

Projekt AQUALUNA zostanie wydany na płycie DVD z oddzielną płytą CD z muzyką do projektu
Projekt AQUALUNA zostanie wydany na płycie DVD z oddzielną płytą CD z muzyką do projektu

Podziel się:   Więcej
Integruje odrealnione wodne i lunarne obrazy następujące po sobie w sposób paralelny do skomponowanej do filmu muzyki. Film Anny Pilewicz utrzymany jest w poetyce sennego marzenia, to symboliczna opowieść o przemianie. Z ciemności, z jasnej plamy Księżyca-meduzy rodzi się kobieta oddychająca pod wodą. Kobieta śni, a z tego snu wyłaniają się oceaniczne przestrzenie pełne głębinowych istot. W głębi oceanu lub ludzkiej podświadomości dokonują się alchemiczne przemiany, prowadzące w finale do powstania nowej przeobrażonej jaźni.

W efektach wizualnych – uzyskanych w dużej mierze za pomocą technik analogowych, finalnie też w pewnym stopniu dzięki narzędziom komputerowym – wykorzystane zostały płynne substancje (woda, tusz, farba, olej) w różnych kolorach i o różnych konsystencjach, mieszane w przezroczystych naczyniach. W ścieżce dźwiękowej, skomponowanej specjalnie do video, Rafał Iwański opierał się na brzmieniu przetwarzanych analogowo i cyfrowo generatorów elektronicznych i instrumentów akustycznych oraz modyfikowanych nagraniach dźwięków wody pochodzących z różnych źródeł. W celu wywołania zintensyfikowanego odbioru, twórcy tego projektu wykorzystują między innymi efekt synestezji, formy korespondują ze sobą w wymiarze wizualnym i audytywnym.

Pierwsza wersja projektu AQUALUNA była prezentowana w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway w Toruniu, 13.08.2011 r. (pełnia Księżyca, Brama Mostowa w pobliżu Wisły). Ogromne znaczenie miała konkretna czasoprzestrzeń (brama – miejsce graniczne usytuowane między miastem a rzeką). 13 sierpnia to także starorzymskie święto bogini Diany – bogini Księżyca, łowów, przyrody. Projekt został zakwalifikowany w ramach konkursu i cieszył się bardzo dobrym odbiorem publiczności. Prace nad ostateczną i skończoną wersją audio-video, w celu wydania na nośniku DVD (+ osobno ścieżka dźwiękowa na CD) trwały ponad rok. Podczas festiwalu TRANS/WIZJE 3. (1 grudnia 2012) będzie miała miejsce przed-premiera wydawnictwa DVD+CD „AQUALUNA. Alchemical Transformation through Vision and Sound” (Eter Records/Zoharum Records, 2013) – w związku z koncertem na tymże festiwalu (wystąpią też Z'EV, Arkona i SUKA OFF).

Anna Pilewicz zajmuje się głównie tworzeniem video-art, malarstwem, ambalażem, a także grafiką (suchą igłą, kolografią i monotypią). Interesujące są dla niej miejsca przenikania się sztuk wizualnych i literatury, dlatego tworzy też obrazy, których częścią są teksty literackie. Przy tworzeniu video wykorzystuje często techniki analogowe. Do tej pory brała udział w różnych audiowizualnych projektach i współpracowała z artystami dźwięku (Jeffem Gburkiem, Magdaleną Głocką, Rafałem Iwańskim), a także z artystami obrazu (Xavierem Baylem, Jackiem Zielińskim). Występowała na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych Experyment (Zbąszyń) i na Międzynarodowym Festiwalu Światła Skyway (Toruń). W Galerii Sztuki Wozownia (Toruń) zaprezentowała interdyscyplinarny projekt „Klitoridektomia” złożony z grafik, poezji i „video-książki” wraz z M. Głocką (muzyka). A. Pilewicz prowadzi również teatralne i interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykorzystując metody opierające się na rozwoju wyobraźni, improwizacji, zaangażowaniu wszystkich zmysłów i zdolności do odnajdywania pomiędzy nimi połączeń.

www.myspace.com/rekwizytorniadrzew
Rafał Iwański (a.k.a. X-NAVI:ET) - artysta dźwięku, perkusjonista, etnolog. Autor muzyki elektroakustycznej budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz nagrań terenowych i dźwięków znalezionych. R. Iwański jest współzałożycielem i muzykiem grupy HATI, bazującej na brzmieniu instrumentów akustycznych - etnicznych i obiektów z recyklingu, łączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Jest członkiem różnych grup (Voices of the Cosmos, PRSZR, Innercity Ensemble, HATI & Z’EV) i współpracuje z artystami poruszającymi się w rozmaitych dziedzinach sztuki. Występował wiele razy jako solista, z HATI i w ramach innych projektów w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Danii, USA na Węgrzech i Litwie. Jako członek różnych grup występował na Unsound Festival (New York i Kraków), Club Transmediale (Berlin), Ars Electronica Festival (Linz), Equinox Festival (London), Audio Art (Kraków), Linien Festival (Göttingen), BUT Film Festival (Breda), Ambient (Gorlice), Trans/Wizje (Warszawa), International Light Festival Skyway (Toruń), Ménuo Juodaragis, Fanø Free Folk Festival, Wrocław Industrial Festival i innych. R. Iwański prowadzi warsztaty dźwiękowe, jest także autorem muzyki do filmów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej i kurator festiwalu CoCArt Music Festival organizowanego w kooperacji z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
www.myspace.com/xnaviet

www.soundcloud.com/xnaviet