• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

SĄSIEDZI TR. Sąsiedzi i inni. Polacy, Niemcy, 1939-1945

15:50, 25.04.2014
SĄSIEDZI TR. Sąsiedzi i inni. Polacy, Niemcy, 1939-1945 Najbliższe wydarzenie z cyklu Sąsiedzi TR poświęcone zostanie relacjom Polaków i Polaków niemieckiego pochodzenia mieszkających w okolicy Placu Unii Lubelskiej w latach 1939-45. Mateusz Werner porozmawia z niemiecką historyczką Katrin Steffen z Uniwersytetu Hamburskiego oraz świadkami historii: Jolantą Pawlik i Piotrem Weigle. Pokazane zostaną również archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów z programu kina Kammerlichtspiele, mieszczącego się w czasie okupacji w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 8, obecnej siedzibie TR Warszawa. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 19.00.

Najbliższe wydarzenie z cyklu Sąsiedzi TR poświęcone zostanie relacjom Polaków i Polaków niemieckiego pochodzenia mieszkających w okolicy Placu Unii Lubelskiej w latach 1939-45. Mateusz Werner porozmawia z niemiecką historyczką Katrin Steffen z Uniwersytetu Hamburskiego oraz świadkami historii: Jolantą Pawlik i Piotrem Weigle. Pokazane zostaną również archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów z programu kina Kammerlichtspiele, mieszczącego się w czasie okupacji w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 8, obecnej siedzibie TR Warszawa. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 19.00.

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
W kamienicy przy Marszałkowskiej 8 należącej do rodziny Palów, w której mieści się obecnie TR Warszawa, podczas okupacji działało kino „tylko dla Niemców”. Nazywało się „Kammerlichtspiele” i dostarczało filmowej rozrywki mieszkańcom „dzielnicy niemieckiej”, której ośrodkiem była siedziba tajnej policji w Alei Szucha, nazywającej się wówczas Strasse der Polizei. Polsko-niemieckie sąsiedztwo przeszło wówczas swoją próbę ognia. To, w jaki sposób wojna zmienia relacje między bliskimi sobie ludźmi poprzez nienawistny, trujący kontekst, jest wielkim zagadnieniem, któremu trzeba się przyglądać z bliska i wciąż na nowo.

Na przykładzie lokalnego doświadczenia z okolic Placu Unii Lubelskiej przyjrzymy się bliżej relacjom Polaków i Polaków niemieckiego pochodzenia w czasie okupacji 1939-45. Jak patrzyli na siebie, jak radzili sobie z presją wojennych okoliczności zmuszających do jednoznacznych wyborów i ocen? I jak na tym tle przedstawiały się powszednie kontakty warszawiaków z Niemcami, którzy przyjechali tu w czasie wojny? Mateusz Werner – filozof kultury i eseista, porozmawia na ten temat z niemiecką historyczką młodego pokolenia dr Katrin Steffen z Uniwersytetu Hamburskiego, a także świadkami historii: Jolantą Pawlik i Piotrem Weigle. Spotkaniu będzie towarzyszyć pokaz zdjęć archiwalnych i fragmenty filmów z programu kina Kammerlichtspiele z lat 1939-1944.

Sąsiedzi TR to cykl o charakterze społecznym i interdyscyplinarnym, składający się z wydarzeń, spotkań, wystaw i prezentacji odbywających się w 2014 – 2015, przygotowany przez bliską sąsiadkę: Barbarę Piwowarską, historyka sztuki i kuratorkę mieszkającą od lat 90. na tym samym podwórku, w budynku TR Warszawa na ulicy Marszałkowskiej 8. Jest to pierwszy w historii TR cykl społeczny, odnoszący się do idei „miejsca” i „kontekstu”, którego celem jest analiza i redefinicja pojęcia „sąsiedztwa”.