• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Świat przedwojennych Żydów w Polsce: spotkanie z Zoltánem Halasim

13:18, 11.10.2017
Świat przedwojennych Żydów w Polsce: spotkanie z Zoltánem Halasim Węgierski pisarz zainspirowany poematem Icchaka Kacenelsona dokumentującym Holokaust, stworzył książkę będącą zapisem mikroobrazów z codziennego życia żydowskiej społeczności. 10 i 11 października w ramach jej polskiej premiery spotka się z czytelnikami w Poznaniu oraz Warszawie. Wydarzenia są częścią Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Węgierski pisarz zainspirowany poematem Icchaka Kacenelsona dokumentującym Holokaust, stworzył książkę będącą zapisem mikroobrazów z codziennego życia żydowskiej społeczności. 10 i 11 października w ramach jej polskiej premiery spotka się z czytelnikami w Poznaniu oraz Warszawie. Wydarzenia są częścią Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

img
img

Podziel się:   Więcej
Zoltán Halasi jest jednym z najbardziej uznanych węgierskich tłumaczy. Przekłada m.in. literaturę rosyjską, polską, jidysz. Jest poetą i autorem esejów literackich. Przyjedzie do Polski, aby promować premierowe wydanie swojej książki pt. „Droga do pustego nieba” (wyd. Nisza). To opowieść, która stanowi komentarz do poematu pt. „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona (polskie wydanie – przeł. J. Ficowski, 1982 i 1986), żydowskiego poety i dramaturga, który zginął w 1944 roku w Auschwitz.

Halasi podąża śladami Kacenelsona. Przeszukuje stare katalogi, mapy, atlasy etnograficzne zgłębiając wiedzę z zakresu lokalnego folkloru, geografii, muzyki, kuchni, obyczajowości i literatury. Tworzy w ten sposób zbiór bogatych treściowo mikroobrazów, prezentujących dawno miniony świat przedwojennych Żydów, a także ich wojennych losów.

Wydawnictwo Nisza zostało założone w Warszawie w 2004 roku przez Krystynę Bratkowską. Publikuje książki z dziedziny polskiej literatury pięknej i eseistyki.

10 października podczas festiwalu Endemity w Poznaniu o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie autorskie, pt. „Mikroobrazy”. Poprowadzi je autorka przekładu Kinga Piotrowiak-Junkiert, doktor literaturoznawstwa, polonistka i hungarystka. 11 października o godz. 18:30 pisarz spotka się z czytelnikami w Warszawie w Węgierskim Instytucie Kultury. Tym razem Halasiemu będzie towarzyszyć również prof. Paweł Śpiewak, polski socjolog, publicysta, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.