• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

VII edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie”

10:38, 23.05.2019
VII edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie” <b>Tegoroczna VII już edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie”, dotyczy nieco zapomnianego przez mieszkańców, a jednego z najpiękniejszych zakątków stolicy jakim jest Skarpa Warszawska.</b><br><br> W ostatni weekend maja oraz pierwszy weekend czerwca mieszkańcy zostaną zaproszeni do zwiedzania mieszkań, historycznych pałaców i willi, pracowni artystów oraz spacerów po Skarpie Warszawskiej, aby poznać jej naturalne ukształtowanie. Najważniejszym zadaniem festiwalu jest spojrzenie na Skarpę jako na wielkoprzestrzenną całość kompozycyjną, przebiegającą przez całą Warszawę wzdłuż Wisły od Ogrodu Botanicznego w Powsinie, aż po Młociny. Ma ona wyjątkowe znaczenie dla miasta i daje duże możliwość jego rozwoju pod względem urbanistycznym, kulturalnym i przyrodniczym.<br>

Tegoroczna VII już edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie”, dotyczy nieco zapomnianego przez mieszkańców, a jednego z najpiękniejszych zakątków stolicy jakim jest Skarpa Warszawska.

W ostatni weekend maja oraz pierwszy weekend czerwca mieszkańcy zostaną zaproszeni do zwiedzania mieszkań, historycznych pałaców i willi, pracowni artystów oraz spacerów po Skarpie Warszawskiej, aby poznać jej naturalne ukształtowanie. Najważniejszym zadaniem festiwalu jest spojrzenie na Skarpę jako na wielkoprzestrzenną całość kompozycyjną, przebiegającą przez całą Warszawę wzdłuż Wisły od Ogrodu Botanicznego w Powsinie, aż po Młociny. Ma ona wyjątkowe znaczenie dla miasta i daje duże możliwość jego rozwoju pod względem urbanistycznym, kulturalnym i przyrodniczym.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Jako przestrzeń urbanistyczna przez setki lat otwierała dla architektów i urbanistów szeroką gamę możliwości. W końcu XVIII wieku w opisie okolic Warszawy Szymon Bogumił Zug zwrócił uwagę na wyjątkowość Skarpy na tle reszty ukształtowania terenu stolicy: „Miasto to otoczone jest samemi tylko nieprzejrzanymi równinami. […] Dlatego też wzgórza, ciągnące się kręto ku wschodowi na przestrzeni kilku mil niemieckich, przez swoje piękne położenie od strony Wisły, zachęciły właścicieli miejscowych do zabudowania pod panowaniem teraźniejszego króla pomieszkań i ożywienia pochyłości rozmaitemi ogrodami”. Uwagi Zuga były jedynie potwierdzeniem kilkusetletniego wykorzystywania Skarpy jako najlepszego terenu do wznoszenia okazałych rezydencji w Warszawie.

Program Festiwalu obejmuje bardzo różnorodne miejsca - bo taka jest właśnie Skarpa, która uległa licznym przekształceniom na przełomie kilku stuleci. Zwiedzający zostaną zaproszeni do pracowni artystów: Barbary Falender na Mostowej, Zbigniewa Maleszewskiego na ul. Bugaj, dawnej pracowni Aliny Szapocznikow i Zofii Wolskiej na Brzozowej. Zaprezentowane zostaną cenne założenia historyczne: niedostępne na co dzień zakamarki kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, pałac Szustra na Mokotowie, Elizeum, mieszkanie ks. Twardowskiego przy kościele Wizytek, Muzeum Ziemi z willą Pniewskiego.
Mieszkańcy otworzą dla fanów Festiwalu swoje prywatne mieszkania między innymi w kamienicy Gustawa Lautera i Włodzimierza Nipanicza na ul. Dynasy, na ul. Słonecznej, w kamienicy Biura Odbudowy Stolicy na ul. Chocimskiej, na ul. Górnośląskiej w tzw. Reymontówce, w modernistycznej kamienicy na ul. Fabrycznej. Z tarasu na dachu kamienicy Jerzego Nechaya i Czesława Pukińskiego na ul. Dynasy, będzie można podziwiać krajobraz Skarpy. Dzięki zaglądaniu do wnętrz obiektów położonych na Skarpie lub w bezpośrednich jej okolicach mieszkańcy otrzymają możliwość spojrzenia na Warszawę z zupełnie nieznanej perspektywy.

Dwa najważniejsze terminy dla zwiedzających to weekend 25 i 26 maja oraz 1 i 2 czerwca. To właśnie w te dni zostaną zaprezentowane największe atrakcje Festiwalu. festiwal potrwa jednak do końca września, a dzięki szczególnej gościnności właścicieli, otwierane będą miejsca niedostępne na co dzień jak np. jedna z największych rezydencji mieszczańskich międzywojennej Warszawy, willa Żochowskiej, w której mieści się obecnie ambasada Luksemburga.

Oprócz zwiedzania mieszkań na Festiwalowiczów czekać będą inne atrakcje w postaci wystawy na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, gra miejska, wykłady związane z historią i problemami Skarpy Warszawskiej oraz spacery np. po staromiejskim odcinku Skarpy warszawskiej, po zakamarkach kampusu UW czy zwiedzanie kamienic „Kooperatywy Profesorów Uniwersytetu i Politechniki”.

VII Festiwal Otwarte Mieszkania - ,,Miasto na Skarpie” będzie ucztą dla koneserów pięknych przestrzeni oraz niezwykłych historii.

Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Patronat honorowy:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Patronat medialny:
RDC
TVP Kultura
Miesięcznik Stolica
„Spotkania z Zabytkami”
RZUT

Partnerzy
Fundacja Culture Shock
Warszawy historia ukryta
VII edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie”
Szczegółowy program Festiwalu oraz bieżące informacje dostępne są na facebooku
facebook.com/FestiwalOtwarteMieszkania/  
oraz na stronie internetowej: tonz.pl./