• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Warmia: Rebelia Kultury

11:32, 30.07.2012
Warmia: Rebelia Kultury Rok 2012 rozpoczyna działania na rzecz prezentacji kulturalnego oblicza Warmii. Kampanią, która pozwoli Polakom poznawać Warmię poprzez kulturę jest „Warmia: Rebelia Kultury”.

Rok 2012 rozpoczyna działania na rzecz prezentacji kulturalnego oblicza Warmii. Kampanią, która pozwoli Polakom poznawać Warmię poprzez kulturę jest „Warmia: Rebelia Kultury”.

Warmia: Rebelia Kultury to szereg wydarzeń artystycznych i kulturalnych (fot. mat. organizatorów)
Warmia: Rebelia Kultury to szereg wydarzeń artystycznych i kulturalnych (fot. mat. organizatorów)

Podziel się:   Więcej
Projekt „Warmia: Rebelia Kultury” zakłada ukazanie Warmii jako miejsca niebanalnych wydarzeń artystycznych, zaś sam termin „Rebelia Kultury” oznacza „bunt” wobec ograniczania Warmii do roli jedynie „innej wersji Mazur” z takimi samymi lub podobnymi jeziorami i lasami, niewnoszącej żadnego dodatkowego, wartościowego elementu do prezentacji regionu. Rebelia to swoisty manifest i przykład tego, że Warmia jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce do uczestnictwa w niebanalnych wydarzeniach artystycznych.

Trudno tego nie zauważyć, kiedy przegląda się kalendarz wydarzeń składających się na program Rebelii. Znajdziemy w nim zarówno festiwale teatralne, muzyczne, wydarzenia literackie, warsztaty, nieformalne spotkania z artystami, Klub Rebelii. Przez 4 miesiące na Warmii odbędzie się 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Tematy, które zostały wybrane do reprezentowania regionu to muzyka, street art, kosmos, performance, film, design czy literatura.

W ścisły program Rebelii wchodzą zupełnie nowe, projekty artystyczne oraz już istniejące, które udowadniają, że na Warmii dzieją się rzeczy niezwykłe. W tle kampanii będzie też mowa o odbywających się od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat uznanych wydarzeniach kulturalnych z obszaru Warmii.

Wśród wydarzeń kampanii Rebelia Kultury znalazły się m.in. Lidzbarskie Wieczory Jazzowe, na których wystąpią Ewa Bem & kwartet Andrzeja Jagodzińskiego, Kasia Rodowicz Trio, Retro Dunk, Atom String Quartet, Leszek Możdżer czy Siergiej Kriuczkov & Riverboat Jazz Ramblers. W sierpniu rozpocznie się Rebelia Niskich Tonów, którego gwiazdami będą TM Stevens (USA), a także Pascal Mulen (Francja) czy Mieczysław Jurecki, znany przede wszystkim z Budki Suflera. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne oraz minitargi sprzętu muzycznego. We wrześniu odbędzie się Festiwal Filozofii – spotkanie poświęcone problemowi duchowej kondycji współczesnego człowieka, a w październiku Rebelia w gotyku – nowy projekt łączący muzykę, architekturę i performance.

Nie zabraknie także wydarzeń teatralnych i tanecznych: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Demoludy” w październiku, który swoją formułą już zainteresował artystów z Polski i zagranicy, cyklu warsztatów teatralnych organizowanych przez olsztyńską Otwartą Scenę Tańca oraz projektu Nowy taniec z udziałem Marysi Stokłosy.

Space VJ Meeting Poland to międzynarodowe spotkania artystów sztuk wizualnych, miksujących wideo na żywo. Swój udział w festiwalu zapowiedzieli już artyści z Belgii, Węgier, Australii, Niemiec i Polski. We wrześniu odbędą się również BlueBox – Przegląd Scenografii Cyfrowej i Efektów Specjalnych, Nowe dźwięki w starym kinie - przegląd kina niemego z muzyką na żywo, Festiwal Filozofia Filmowo – drugi festiwal filmu filozoficznego w Polsce poświęcony życiu i twórczości dwóch wybitnych myślicieli, znanych i cenionych na świecie Leszkowi Kołakowskiemu i Slavojowi Žižkowi.

23 października organizatorzy zapraszają natomiast na Warmia nju dizajn. Projekt ma na celu odkrycie warmińskiego wzornictwa dla młodych pokoleń i udowodnienie, że jest ono olbrzymim źródłem inspiracji i stanowić może doskonały materiał do tworzenia designerskiej sztuki współczesnej. 25 października rozpocznie się natomiast wystawa prac polskich designerów oraz wernisaż prac zgłoszonych do konkursu „Warmia: Rebelia Kultury - Rebelia designu”.
Od lipca do września odbywa się również kampania społeczna – Rebelia czytania - głośne czytanie na scenach plenerowych imprez masowych, w tym koncertach i festiwalach. Głównym celem akcji jest pokazanie, że osoby publiczne, będące bohaterami masowej wyobraźni, spędzają wolne chwile nad książką i potrafią pokazać innym, że czytanie nie jest passé. We wrześniu rozpocznie się Czytanie na śniadanie - podczas której literatura znajdzie czytelników tam, gdzie się tego wcale nie spodziewają: w pracy, w sklepie, na szkolnej przerwie. A od sierpnia do października będzie trwać akcja A kto poczyta dorosłym? Punktem wyjścia jest projekt Białego Teatru, zainspirowany dobrze znaną akcją: „Cała Polska czyta dzieciom”. W akcji wezmą udział nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się prezentacją tekstów literackich, tj. aktorzy, animatorzy, dziennikarze, nauczyciele, ale także wszyscy, którzy zechcą poczytać innym.