• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

"Węgierska miłość" w Państwowym Muzeum Etnograficznym

16:11, 15.05.2017
"Węgierska miłość" w Państwowym Muzeum Etnograficznym Już 19 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wernisaż ekspozycji „Hungarian love – Węgierska miłość”. Wystawa ta organizowana jest w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Już 19 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wernisaż ekspozycji „Hungarian love – Węgierska miłość”. Wystawa ta organizowana jest w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

img
img

Podziel się:   Więcej
Ekspozycja zaprezentowana zostanie po raz pierwszy w Polsce. Pretekstem do opowieści o miłosnych obyczajach na przestrzeni niemal 150 lat jest historia polsko-węgierskiej pary. To niezwykła podróż przez kilka epok, w czasie których zwyczaje związane z miłością – wyborem partnera, małżeństwem i erotyką – ulegały rewolucyjnym przemianom.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy czasu poznawania się i narzeczeństwa. Zwiedzający m.in. dowiedzą się, kogo poślubiliby, gdyby urodzili się w innej niż obecna epoce, skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewa przed domem dziewczyny lub w jaki sposób zdobyć miłość ukochanego za pomocą miłosnych praktyk magicznych. Przybliżone zostaną również przemiany obyczajowe lat 60. XX wieku, wynikające z kontekstu historycznego i z rewolucji seksualnej oraz współczesne zwyczaje związane z dobieraniem się w pary. Drugą część poświęcono przygotowaniom weselnym oraz ceremonii ślubnej. Zwiedzający będą mieli okazję poznać regionalne węgierskie potrawy, zobaczyć ludowe stroje, zaś fragmenty dotyczące nowoczesnych trendów ubarwią zamieszczone na wystawie filmy oraz muzyka. Ekspozycję zamyka oddzielona od pozostałych część dotycząca tematu erotyki i seksualności.
"Węgierska miłość" w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Wystawa „Hungarian Love – Węgierska miłość” będzie dostępna w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa) od 19 maja do 13 sierpnia 2017 roku. Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017. Współorganizatorem jest Węgierski Instytut Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet.