• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Węgierskie animacje na festiwalu AnimArt w Łodzi

13:53, 23.09.2016
Węgierskie animacje na festiwalu AnimArt w Łodzi Między 24 a 30 września w Łodzi będzie miał miejsce Festiwal AnimArt. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce w całości poświęcone animacji, zarówno filmowej, jak i teatralnej. Jedną z głównych atrakcji imprezy będzie blok przedstawiający m.in. węgierskie filmy animowane wraz z ich reżyserami, pt. „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!”.

Między 24 a 30 września w Łodzi będzie miał miejsce Festiwal AnimArt. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce w całości poświęcone animacji, zarówno filmowej, jak i teatralnej. Jedną z głównych atrakcji imprezy będzie blok przedstawiający m.in. węgierskie filmy animowane wraz z ich reżyserami, pt. „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!”.

img
img

Podziel się:   Więcej
W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji AnimArt łącznie zaplanowano ponad 60 wydarzeń m.in. w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej czy Teatrze Nowym. Ważną jego częścią będzie program „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!”, który stał się okazją m.in. do prezentacji przykładów różnych stylów panujących w węgierskiej animacji na przestrzeni ostatnich 50 lat. Wyjątkowość twórców znad Dunaju sprawiła, że węgierska szkoła animacji jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie, co potwierdza nagroda Oscara w 1981 roku dla filmu „Mucha”, w reżyserii Ferenca Rófusza. Podczas festiwalu zobaczymy filmy takich artystów, jak György Kovásznai, który był jednym z najwybitniejszych węgierskich reżyserów epoki socjalizmu, czy Péter Szoboszlay, którego twórczość charakteryzowała atmosfera niepokoju. Festiwal będzie także doskonałą okazją do obejrzenia węgierskich animacji z ostatnich lat, chociażby filmów Attili Bende i Borbáli Tompy, którzy będą obecni na festiwalu. Do Łodzi przyjadą także znani twórcy starszego pokolenia: Béla Weisz oraz Tamás Patrovits.

Projekt „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!” łączy działania kulturalne z edukacją historyczną i ma na celu przybliżanie ważnych wydarzeń z historii Europy, prezentując je w kontekście sztuki i kultury danego czasu. Jest on wyjściem do rozważań na temat buntu i niezależności jednostki.

Część filmowa tego ciekawego, edukacyjnego przedsięwzięcia została objęta patronatem m.in. Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, TVP i TVP Kultura oraz została zorganizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.