• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wiki Lubi Zabytki

15:55, 16.09.2013
Wiki Lubi Zabytki 1 września 2013 ruszyła trzecia edycja konkursu „Wiki Lubi Zabytki”. To szansa na umieszczenie swojego zdjęcia w największej polskiej encyklopedii! Na najlepsze zdjęcia czekają nagrody pieniężne!

1 września 2013 ruszyła trzecia edycja konkursu „Wiki Lubi Zabytki”. To szansa na umieszczenie swojego zdjęcia w największej polskiej encyklopedii! Na najlepsze zdjęcia czekają nagrody pieniężne!

Akcja Wiki Lubi Zabytki trwa do 30 września 2013 r.
Akcja Wiki Lubi Zabytki trwa do 30 września 2013 r.

Podziel się:   Więcej
Stowarzyszenie Wikipedia Polska zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w tworzenie bazy zdjęć polskich zabytków, które później posłużą do zilustrowania haseł na ich temat.

Trzecia edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2013, trwa do 30 września b2013 r. W ciągu pierwszych dwóch dni konkursu na stronę konkursu dodano ponad 1600 zdjęć!

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

W ramach konkursu, partnerzy projektu przygotowali również szereg wydarzeń towarzyszących. By pomóc fotografom dotrzeć do ciekawych obiektów, we wrześniu MCK w Krakowie organizuje w ramach konkursu dwa spacery fotograficzne, łączące się również tematycznie z prezentowaną w Galerii MCK wystawą pt. Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf). 8 września MCK zaprasza na spacer „Śladami architektury totalitarnej w Krakowie”, z kolei 22 września na spacer „Twierdza Kraków na celowniku”. W Lublinie, co niedzielę wziąć będzie można w spacerach fotograficznych przygotowanych przez Grupę Fotografów Lubelskich. Na Śląsku również czeka na nas szereg atrakcji, 7 września Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach zaprasza na spacer „Szlakiem Katowickiej Moderny”. Tydzień później, 14 września, w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbędą się „wikiwarsztaty w skansenie”, zaś 28 września zostaną otwarte zabytkowe, drewniane kościoły m.in. w Sierakowicach i Rudzińcu.

Zachęcamy wszystkich miłośników fotografii, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów, do fotografowania!

Na stronie wikizabytki.pl można znaleźć listę nieruchomych zabytków z całej Polski. Wystarczy wybrać interesujące miejsca, obiekty, sfotografować i załadować na stronie wikizabytki.pl wikizabytki.pl. między 1 a 30 września!

Udostępniając we wrześniu swoje zdjęcia zabytków w Wikimedia Commons, dajemy szansę na zilustrowanie dotyczących ich haseł w Wikipedii oraz zyskujemy możliwość wygrania cennych nagród.

Dla autorów trzech najlepszych zdjęć przewidziano 3000, 1500 oraz 750 zł. Ponadto najlepsze fotografie wezmą udział w globalnym etapie konkursu „Wiki Loves Monuments 2013”. Przewidziano również nagrody specjalne (2000, 1500, 750 zł) dla osób, które prześlą najwięcej dobrych jakościowo zdjęć polskich zabytków, szczególnie jeżeli nie miały one dotąd swojego zdjęcia w Wikimedia Commons.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu „Wiki Loves Monuments 2011” trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Ubiegłoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało pond 361 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.
Organizator: Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Patronat Honorowy: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Patronat medialny: TVP Kultura, Mapa Kultury, Renowacje i Zabytki

Pełna lista partnerów na stronie konkursu.

Szczegóły konkursu: wikizabytki.pl wikizabytki.pl.