• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

WiLkonie, 28.03-21.04 2013 r., w Galerii DAP

15:14, 22.03.2013
WiLkonie, 28.03-21.04 2013 r., w Galerii DAP Podczas wystawy przeglądowej twórczości Józefa Wilkonia p.t.: „WiLkonie” w Galeriach DAP 1 i 2 przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie będzie można zobaczyć przegląd ilustracji o tematyce końskiej z lat 50., 60., oraz z przełomu od 2006 roku do 2012 roku.

Podczas wystawy przeglądowej twórczości Józefa Wilkonia p.t.: „WiLkonie” w Galeriach DAP 1 i 2 przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie będzie można zobaczyć przegląd ilustracji o tematyce końskiej z lat 50., 60., oraz z przełomu od 2006 roku do 2012 roku.

Najpierw trzeba poznać zwierzęta. Zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je namalować
Najpierw trzeba poznać zwierzęta. Zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je namalować

Podziel się:   Więcej
Oprócz tego zaprezentowane zostaną również inne ilustracje z wybranych książek dla dzieci w liczbie około 60 sztuk, w tym te najznakomitsze: do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, do baśni Leśmiana „o Zaklętym Rumaku”, do „Księgi Dżungli” i wiele innych wybranych prezentacji od lat 50. do 2012 roku, wykonanych w różnej technice: pasteli, piórka i akwareli.

Ilustracja książkowa w twórczości Józefa Wilkonia jest bardzo ważna, należy przytoczyć wypowiedź artysty o tym, jak powstaje ilustracja:

„Bardzo prosto, jeśli się wie i umie parę rzeczy. Najpierw trzeba wiedzieć, jak wygląda to wszystko, co chce się namalować: człowiek, ryba, ptak, liść czy zwierzę. Później wiedzieć, jak się porusza, wszystko co biega, pełza i lata. Dla wielu to już koniec edukacji. Niektórzy idą jednak dalej, potrafią namalować porę dnia, księżyc, żeby świecił, ptaka, żeby śpiewał, potrafią nawet namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet zapach i smak owoców. Jeżeli się to wszystko umie, trzeba na koniec wiedzieć, co robić, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach”

Józef Wilkoń posługuje się również innymi dziedzinami sztuki równie bliska jest mu rzeźba, którą tworzy w metalu, spawając poszczególne części ze sobą, tworzy również w drewnie. Proces tworzenia drewnianych przedstawień jest przemyślany, często to sam materiał, konar drzewa wymusza zamysł artystyczny, bądź to sama ręka zaopatrzona w piłę, jak w pędzel, poddaje się zamysłowi twórcy, tworząc poszczególne kształty, głównie otaczającej artystę natury. Wielkie, trzy metrowej długości i dwumetrowej wysokości, drewniane prezentacje rzeźbiarskie jak słoń, łoś, tur będzie można zobaczyć podczas wystawy w Domu Artysty Plastyka w otoczeniu mniejszych drewnianych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów i dzikich ptaków, nietoperzy wykonanych z metalu i drewna. Pojawi się naszym oczom bajkowy świat Józefa Wilkonia, który będzie skierowany nie tylko do odbiorców młodego pokolenia, ale w szczególności do nas wszystkich.

Filozoficzne spojrzenie na naturę, jej zamysł artystyczny, dla każdego z nas może być odbierany indywidualnie.

Kurator wystawy: Irmina Dubaniowska-Kutek

WiLkonie, 28 III – 21 IV 2013 r.
GALERIA DAP DOM ARTYSTY PLASTYKA 
MAZOWIECKA 11A 
WARSZAWA