• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wystawa Ojczyzna w sztuce

12:32, 11.05.2018
Wystawa Ojczyzna w sztuce Ojczyzna w sztuce to ósma wystawa z serii MOCAK-u łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi.

Ojczyzna w sztuce to ósma wystawa z serii MOCAK-u łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi.

img1
img1

Podziel się:   Więcej
Ważne słowo „ojczyzna” przeżywa w dzisiejszym świecie wielką i momentami bolesną modernizację. W dawnym rozumieniu było to miejsce, w którym się dorastało, do którego się przynależało i którego za cenę życia należało bronić przed obcymi. Ojczyzna była twierdzą, gdzie mówiono w jednym języku, czczono lokalnego boga i hołdowano tradycji, szanowanej na równi z rytuałami religijnymi. Ten model – dający poczucie osadzenia, ale również izolacji – opierał się na wykluczeniu i radykalnie dzielił ludzi na naszych i obcych.
Obecnie pojmowanie ojczyzny wymaga głębokiej – przede wszystkim mentalnej – transformacji. Dzisiaj naszą ojczyzną jest cały świat. Oczywiście „dawna” ojczyzna nadal pozostanie wartością. Poprzez krajobraz, język, klimat i tradycję stanie się naszą rozszerzoną indywidualnością, wewnętrzną identyfikacją, nostalgiczną przyjemnością bycia sobą w rozpoznanym otoczeniu. Jednak idea ojczyzny totalnej jest ciągle marzeniem.
Jedynie artyści przeszli na „globalny model ojczyzny”. Zapewne dlatego, że mówią uniwersalnym językiem obrazów i z łatwością zmieniają kraje zamieszkania, wszędzie odnajdując pokarm dla wyobraźni. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie: „Czym jest dla nas ojczyzna?”, warto zaglądnąć do katalogu odpowiedzi artystycznych.

Data wystawy: 27.4.2018–30.9.2018
Wernisaż: 26.4.2018, godz. 18

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków