• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

XLV festiwal “Muzyka w Starym Krakowie”

14:32, 13.08.2020
XLV festiwal “Muzyka w Starym Krakowie” <b>„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych polskich festiwali. Jego historia sięga 1967 roku. Od początku do dzisiaj jego dyrektorem jest Stanisław Gałoński. Festiwal wspomagany jest przez Gminę Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorów. </b>

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych polskich festiwali. Jego historia sięga 1967 roku. Od początku do dzisiaj jego dyrektorem jest Stanisław Gałoński. Festiwal wspomagany jest przez Gminę Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorów.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Ideą festiwalu jest wykonawstwo muzyki przez wybitnych artystów w różnych wnętrzach Krakowa: kościołach, salach muzealnych, na dziedzińcach, z szeroką gamą programów od muzyki dawnej po współczesną. Festiwal gościł największe sławy różnych specjalności – solistów, zespoły kameralne, orkiestry. Byli to m. in. Ida Haendel, Henryk Szeryng, Grigorij Sokołow, Witold Rowicki, Tadeusz Strugała, Jerzy Katlewicz, Emma Kirkby, Paul Esswood, Hilliard Ensemble, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, Krzysztof Penderecki, Philharmonia Kwartet, Jordi Savall, Chanticleer, Iwan Monighetti i wielka rzesza innych.

W 2014 roku zaistniał, na wzór krakowskiego, bliźniaczy festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”, zakładający ścisłą współpracę obu festiwali. W tym roku, na skutek światowej pandemii, wykonawcy festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” zostali ograniczeni do artystów krakowskich, co w żadnym wypadku nie obniża jego rangi. Wystąpią m. in. z recitalami E. Stefańska, K. Danczowska z córką Justyną, A. Białko, Królewscy Rorantyści, Trio D. Stabrawy, gościnnie K. Jakowicz z synem Jakubem.

Festiwal zainauguruje koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka w kościele św. św. Piotra i Pawła – Panteonie Narodowym – miejscu pochówku Kompozytora.

Ostatnim akordem 31 08. będzie koncert z dedykacją na 100-lecie urodzin Jana Pawła II, zawierający twórczość dwóch wielkich polskich kompozytorów epoki baroku G. G. Gorczyckiego i M. Zieleńskiego w wykonaniu zespołu Collegium Zieleński i dawnych instrumentów pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego w kościele OO. Augustianów.

zobacz również