• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Animacja Studia Ghibli w TVP Kultura

16:53, 03.02.2011
Animacja Studia Ghibli w TVP Kultura Od 7 lutego do 2 marca TVP Kultura zaprezentuje najwspanialsze animacje z japońskiego studia Ghibli.

Od 7 lutego do 2 marca TVP Kultura zaprezentuje najwspanialsze animacje z japońskiego studia Ghibli.

„Ruchomy zamek Hauru” - reż Hayo Miyazaki
„Ruchomy zamek Hauru” - reż Hayo Miyazaki

Podziel się:   Więcej
Studio Ghibli zostało założone w 1985 r. przez Hayao Miyazaki'ego i Isao Takahatę oraz producenta Toshio Suzuki'ego. Światową sławę przyniósł im film „Spirited Away: W Krainie Bogów”, za który Miyazaki otrzymał Oscara i Złotego Niedźwiedzia. Hayo Miyazaki nazywany „japońskim Disneyem” karierę rozpoczął w 1963, kiedy zatrudniono go na trzymiesięczny okres próbny w wytwórni Tōei Dōga. Dwa lata później rozpoczął współpracę z Isao Takahatą i dzięki tej przyjaźni obaj panowie do dziś przenoszą nas we wspaniały świat wyobraźni.

Każdy film poprzedzony jest krótkim wstępem Michała Chacińskiego.
Te filmy będą mogli Państwo zobaczyć na antenie TVP Kultura.


Animacja Studia Ghibli w TVP Kultura

7 lutego

emisja: 20:00

Nausicaä z Doliny Wiatru – reż. Hayao Miyazaki (1984)

Tysiąc lat po „Siedmiu Dniach Ognia”, czyli wojnie zakończonej wielkim ekologicznym kataklizmem. Ziemia porośnięta jest toksyczną dżunglą, pełną ogromnych owadów - mutantów. Oddychanie bez maski tlenowej grozi śmiercią w ciągu kilku minut. Jedną z ostatnich zamieszkałych przez ludzi oaz jest królestwo zwane Doliną Wiatru. Wieje tam "wiatr bogów", odpędzający trujące opary. Następczyni tronu, księżniczka Nausicaä, razem z mistrzem Yupą próbują zrozumieć mechanizmy, rządzące przyrodą i znaleźć ... sposób, który zapewni ludziom bezpieczeństwo. Delikatna równowaga zostaje zachwiana, gdy nieopodal rozbija się samolot przewożący potężną broń. Sąsiedzi Doliny Wiatru planują użyć jej, by zniszczyć owady i dżunglę, nieświadomi, że ściągną w ten sposób zgubę na resztę ludności.

9 lutego

emisja: 20:00
Laputa podniebny zamek – reż. Hayao Miyazaki (1986)


Sheeta jest sierotą. Nie znała swoich rodziców, a jedyną rzeczą jaka jej po nich pozostała jest tajemniczy kamień. Pewnego dnia Sheeta spotyka na swojej drodze Pazu, chłopca, który od tej pory towarzyszył będzie w jej przygodach. Dzieci wspólnie będą musiały stawić czoła podniebnym piratom i tajemniczej rządowej organizacji, które za wszelką cenę będą chciały zdobyć tajemniczy kamień Sheety umożliwiający lewitację...


10 lutego

emisja: 20:00

Mój sąsiad Totoro – reż. Hayao Miyazaki (1988)

Jeden z najpopularniejszych filmów w historii japońskiej kinematografii i zdaniem wielu najlepszy film w karierze Miyazakiego. Historia dwóch dziewczynek: Satsuki i jej młodszej siostry Mei, które wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś aby być bliżej swojej chorej na gruźlicę matki. Dziewczynki szybko odkrywają, iż pobliski las zamieszkały jest przez magiczne stworzenia - tytułowe Totoro. Satsuki i Mei zaprzyjaźniają się z nimi i wspólnie przeżywają wiele przygód.

14 lutego

emisja: 20:00

Podniebna poczta Kiki – reż. Hayao Miyazaki (1989)
Film opowiada o przygodach młodej czarownicy Kiki. Dziewczynka poszukuje miasta, w którym mogłaby zamieszkać i być tam jedyną czarownicą. Aby zdobyć pieniądze na życie otwiera firmę kurierską.

16 lutego

emisja: 20:00

Szkarłatny pilot – reż. Hayao Miyazaki (1992)

Włochy, lata 30. ubiegłego wieku. Przestworza opanowane są przez piratów, którzy porywają co znamienitszych obywateli dla okupu. Przeciwstawia im się Szkarłatny Pilot, mężczyzna z głową świni. Pilot stara się zdjąć z siebie klątwę walcząc z piratami i ratując osoby przez nich porwane. Ciekawostka, we francuskiej wersji językowej filmu głosu Szkarłatnemu Pilotowi użyczył Jean Reno.

17 lutego

emisja: 20:00

Szopy w natarciu – reż. Isao Takahata (1994)

Tanuki, czyli Jenoty według japońskich legend potrafią zmieniać kształt swojego ciała, również na ludzki. Właśnie pod postacią ludzi często płatają przeróżne figle. Tanuki mieszkają obok rządowego projektu, który może zniszczyć ich naturalne siedlisko. Poszukując pomocy od innych plemion, postanawiają wykorzystać swoje niezwykłe zdolności zmiany wyglądu i zrobić sabotaż tej konstrukcji...

21 lutego

emisja: 20:00

Rodzinka Yamadów – reż. Isao Takahata (1999)

Poznajmy rodzinę Yamadów: Takashi (głowa rodziny, typowy przedstawiciel klasy średniej), Matsuko (zwariowana pani domu, która nie do końca radzi sobie z prowadzeniem tegoż domu), Shige (babcia o niewyparzonym języku), Noboru (syn, który chciałby, żeby jego rodzice byli bardziej cool), Nonoko (córka, mała dziewczynka o dużym głosie) oraz Pochi (dość kłopotliwy piesek). Yamadowie mieszkają w Tokio i starają się dzielnie stawiać czoła problemom życia codziennego w wielkim mieście.

23 lutego

emisja: 20:00 Narzeczona dla kota – reż. Hiroyuki Morita (2002)

Animowana komedia fantasy ze studia Ghibli, której producentem wykonawczym jest sam Hayao Miyazaki. Haru Yoshioka jest przeciętną japońską nastolatką. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od swoich rówieśniczek. Nie jest szczególnie ładna, często spóźnia się do szkoły, chłopiec, który jej się podoba, nie zwraca na nią uwagi, a ukochana matka i najlepsza przyjaciółka nie traktują jej zmartwień poważnie. Życie Haru jest nudne, nieskomplikowane, pozbawione niespodzianek. Ale tylko do czasu... Pewnego dnia dziewczyna ratuje życie kotu, który gdyby nie ona dostałby się pod koła rozpędzonej ciężarówki. Nieoczekiwanie zwierzę przemawia do niej ludzkim głosem dziękuje za ratunek i obiecuje się odwdzięczyć. Wkrótce też Haru odkrywa, że w równoległym wymiarze istnieje królestwo zamieszkane tylko przez koty, a ten, któremu ocaliła życie to sam książę Lune, następca tronu. Zdziwaczały koci król w podzięce za dobre serce okazane jego jedynakowi ogłasza Haru bohaterką narodową i (w ramach zadośćuczynienia) postanawia uczynić ją swoją... synową.