• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Klasyczne albumy rocka - The Doors: „Mr Mojo Risin - Story of LA Woman”

14:06, 20.12.2013
Klasyczne albumy rocka - The Doors: „Mr Mojo Risin - Story of LA Woman” The Doors w swoim oryginalnym składzie z charyzmatycznym wokalistą Jimem Morrisonem byli aktywni jedynie przez siedem lat, wystarczyło to jednak do stworzenia nieprzemijającej, wyjątkowej muzyki.

The Doors w swoim oryginalnym składzie z charyzmatycznym wokalistą Jimem Morrisonem byli aktywni jedynie przez siedem lat, wystarczyło to jednak do stworzenia nieprzemijającej, wyjątkowej muzyki.

„L. A. Woman” to ostatni studyjny album The Doors wydany za życia Jima Morrisona (fot. mat. promocyjne)
„L. A. Woman” to ostatni studyjny album The Doors wydany za życia Jima Morrisona (fot. mat. promocyjne)

Podziel się:   Więcej
Grupa wzięła swój początek od przypadkowego spotkania dwóch studentów szkoły filmowej Uniwersytetu Kalifornijskiego, Jima Morrisona i Raya Manzarka, na plaży w Venice, części Los Angeles.

Gdy Jim Morrison po raz pierwszy zaśpiewał „Moonlight Drive” Ray Manzarek, pianista o klasycznym profilu muzycznego wykształcenia, postanowił założyć zespół. Zaprosił do współpracy swoich dwóch przyjaciół - jazzowego gitarzystę, specjalizującego się we flamenco, Robby'ego Kriegera i także jazzowego perkusistę, Johna Densmore'a. W ten sposób powstał zespół The Doors. Pierwsza płyta tego kwartetu ukazała się w 1967 roku i nazywała się po prostu „The Doors”. Okazała się wielkim sukcesem, zespół zdobył międzynarodową popularność i stał się jedną z wiodących grup muzycznych na świecie, aż do tragicznej śmierci Jima Morrisona 3 lipca 1971 roku.

„L. A. Woman” to ostatni studyjny album The Doors wydany za życia Jima Morrisona, ukazał się na wiosnę 1971 roku. W 2003 roku został on sklasyfikowany na 362. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Na płycie znajduje się dziesięć utworów, ostatnim jest jedna z najbardziej znanych ballad zespołu – „Riders on the Storm”. Oprócz stałego składu The Doors (Morrison, Manzarek, Krieger, Densmore) w nagraniach brali udział Marc Benno (gitara rytmiczna) oraz Jerry Scheff (gitara basowa).

Występujący w tytule filmu zwrot Mr Mojo Risin to jeden z pseudonimów wokalisty The Doors - anagram od Jim Morrison.

Emisja 22 grudnia, godz. 13.15, TVP Kultura