• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Przegląd filmów Kenjego Mizoguchiego

12:46, 01.12.2014
Przegląd filmów Kenjego Mizoguchiego 8 - 12 grudnia TVP Kultura zaprasza na premierowy przegląd największego, obok Akiro Kurosawy, twórcy japońskiego kina - Kenjego Mizoguchiego.

8 - 12 grudnia TVP Kultura zaprasza na premierowy przegląd największego, obok Akiro Kurosawy, twórcy japońskiego kina - Kenjego Mizoguchiego.

Kenji Mizoguchi nazywany jest również pierwszym reżyserem-feministą (fot. mat. filmowe).
Kenji Mizoguchi nazywany jest również pierwszym reżyserem-feministą (fot. mat. filmowe).

Podziel się:   Więcej
Dzieła Kenjego Mizoguchiego są klasycznym przykładem różnic kulturowych między Zachodem a Wschodem. W kulturze Zachodu bohater jest nagradzany za pogoń za marzeniami, a w Japonii - za próbę zmiany swojego losu spotyka go nieszczęście.

Kenji Mizoguchi nazywany jest również pierwszym reżyserem-feministą. Jego twórczość to najpełniejsze odbicie japońskiej tradycji - feminisuto wyrażającej się w idealizacji kobiety, podziwie dla jej bezgranicznego oddania, cierpienia oraz wsparcia jakiego udziela ukochanemu. Mężczyzna jest tu postacią moralnie słabszą, niezdolną do współczucia. Kobieta cierpi, ale nigdy się nie buntuje, zawsze poddaje się okrutnemu losowi w imię wyższych ideałów.


„Opowieść o późnych chryzantemach”, 8 grudnia, godz. 21:55
Tokio, 1888 roku. Bohaterem filmu jest Kikunosuke Onoue (Shotaro Hanayagi), adoptowany syn jednego z najbardziej znanych aktorów. To opowieść o dążeniu do samospełnienia bez względu na okoliczności.

„Opowieści księżycowe”, 9 grudnia, godz. 22:10
„Opowieści księżycowe” to romantyczna i posępna baśń o garncarzu, który uciekł od swego domowego szczęścia w marzenia, by potem odnaleźć się jeszcze samotniejszym i nieszczęśliwszym. Film nominowany do Oscara i nagrodzony na festiwalu w Wenecji w 1953 roku.

„Przeznaczenie pani Yuki”, 10 grudnia, godz. 21:30
To opowieść o przeraźliwej samotności kobiety, która cierpi z powodu ograniczeń narzucanych jej przez społeczeństwo. Bohaterka - tytułowa pani Yuki stara się zerwać feudalne więzy, jakie narzuca jej kultura, ale nie może liczyć na żadną pomoc. To kolejny film, w którym reżyser na piedestale stawia kobietę i jej cierpienie.

„Zarządca Sansho”, 11 grudnia, godz. 22:15
Akcja filmu toczy się w średniowiecznej Japonii. Litościwy władca zostaje zesłany na wygnanie. Jego żona i dzieci próbują do niego dołączyć, jednak zostają rozdzieleni. Dorastają wśród cierpienia i prześladowań. Film nagrodzony na festiwalu w Wenecji w 1954 roku.

„Ukrzyżowani kochankowie”, 12 grudnia, godz. 22:55
Historia nieszczęśliwych kochanków. Film odsłania mroczne elementy japońskiej kultury w kontekście praw i pozycji kobiet. Film nominowany do złotej Palmy w Cannes w 1954 roku.

Wszystkie emisje poprzedzone będą rozmową Michała Chacińskiego z Tadeuszem Sobolewskim na temat danego filmu.