• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Teatr Telewizji - „Herbatka u Stalina”

12:21, 25.02.2013
Teatr Telewizji - „Herbatka u Stalina” 6 marca 2013 roku mija piąta rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Jedną z wybitnych ról aktora przypominamy w spektaklu wyreżyserowanym przez Janusza Morgensterna z 1999 roku.

6 marca 2013 roku mija piąta rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Jedną z wybitnych ról aktora przypominamy w spektaklu wyreżyserowanym przez Janusza Morgensterna z 1999 roku.

W spektaklu zobaczymy Janusza Gajosa i Gustawa Holoubka (fot. PAT)
W spektaklu zobaczymy Janusza Gajosa i Gustawa Holoubka (fot. PAT)

Podziel się:   Więcej
W „Herbatce u Stalina” Ronald Harwood podejmuje problem fascynacji intelektualistów europejskich komunizmem w jego rdzennym, rosyjskim wydaniu. Jak przypominają na wstępie realizatorzy spektaklu: w latach 1923-24 powstały pierwsze towarzystwa przyjaciół Rosji Radzieckiej. Wielu spośród ich członków i sympatyków to wybitni humaniści: Herbert Wells, Henri Barbusse, Rabindranath Tagore, Romain Rolland, Tomasz Mann, Albert Einstein, George Bernard Shaw. Dlaczego lewicujący intelektualiści dali się uwieść fałszywej ideologii i bezczelnej propagandzie? Dlaczego najwybitniejsze umysły swojej epoki, ludzie, którzy mieli moralny obowiązek dociekania prawdy, woleli udawać, że nie widzą, co dzieje się w ojczyźnie komunizmu? Te pytania stawia autor „Herbatki u Stalina”.

Sztuka dotyczy wizyty George'a Bernarda Shawa w Moskwie w roku 1931, a więc w okresie, gdy zainicjowana przez Stalina kolektywizacja rolnictwa zaowocowała głodem na olbrzymią skalę i potęgującymi się represjami. Głównym punktem programu było spotkanie wielkiego angielskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla, ze Stalinem na Kremlu. Dramaturg pokazuje przygotowanie gospodarzy do tego spotkania, ujawnia zasady funkcjonowania aparatu władzy radzieckiej, odsłania kulisy gier, które Stalin prowadził wobec Europy i zachodnich intelektualistów. Z drugiej strony, autor konfrontuje to z często naiwną postawą ludzi Zachodu, którzy wiedząc o terrorze i zbrodniach popełnianych przez Sowietów, mimo to potrafili z zachwytem pisać i mówić o ZSRR.

W spektaklu zobaczymy: Janusza Gajosa jako Stalina, Gustawa Holoubka jako George'a Bernarda Shawa, Annę Dymną - Pani Krynin, Jana Englerta - Lord Astor, Krzysztofa Kolbergera - Litwinow, Sławomira Orzechowskiego - Jagoda, Tomasza Dedeka - Harvey, Michała Sieczkowskiego - Watson.

Emisja 5 marca, godz. 20.20, TVP Kultura