• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Zima, która nas zmieniła – „Samoobrona”, „Pożar w Domu Związków Zawodowych” i „Automajdan”

12:23, 02.02.2015
Zima, która nas zmieniła – „Samoobrona”, „Pożar w Domu Związków Zawodowych” i „Automajdan” Cykl filmów dokumentalnych zrealizowanych przez niezależną ukraińską grupę Babylon 13. Jej członkowie byli w samym środku ukraińskiej rewolucji, filmując nieraz z narażeniem życia.

Cykl filmów dokumentalnych zrealizowanych przez niezależną ukraińską grupę Babylon 13. Jej członkowie byli w samym środku ukraińskiej rewolucji, filmując nieraz z narażeniem życia.

„Zima, która nas zmieniła” to cykl dokumentów z samego środka ukraińskiej rewolucji (fot. mat. filmowe).
„Zima, która nas zmieniła” to cykl dokumentów z samego środka ukraińskiej rewolucji (fot. mat. filmowe).

Podziel się:   Więcej
W odcinku zatytułowanym „Samoobrona” reżyserzy starali się pokazać umiejętność samoorganizacji osób protestujących na kijowskim Majdanie. Sposób, w jaki niewielkie grupki ludzi potrafiły przekształcić się w zorganizowaną służbę na miarę policji, był niezwykle zaskakujący i imponujący dla wielu odwiedzających Majdan.

Tematem odcinka „Pożar w Domu Związków Zawodowych” jest pożar, który wybuchł w tym miejscu w nocy z 18 na 19 lutego 2014. Nie wiadomo, kto podłożył ogień. A to nie jedyna tajemnica, jaka wiąże się z tą tragedią.

Kolejny odcinek zatytułowany „Automajdan” opowiada o wynalazku ukraińskich powstańców, którego według reżyserki filmu Larisy Artjuginy najbardziej bała się władza Janukowycza. Naloty „automajdanistów” na rezydencję Mezhyhirya obaliły mit o nietykalności przestępców. Ale to swego rodzaju „safari” nie było najskuteczniejszym środkiem walki z władzą.

Twórcy z Babylon 13 traktują dokument jako narzędzie zmieniania rzeczywistości, mając nadzieję, że przyczyni się on do zmian społecznych, które pozwolą wyrwać się Ukrainie z postsowieckiego świata. We współpracę z nimi wszedł państwowy kanał telewizyjny 1+1. To jeden z pierwszych przykładów w ukraińskiej kulturze tak udanej współpracy organizacji obywatelskiej z nową, demokratycznie wybraną, władzą.Emisja 18 lutego, od godz. 20:20, TVP Kultura