• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wystawa UJAWNIAMY HISTORIĘ: Komiks Braillem, malarstwo, nowele graficzne

12:15, 08.06.2015
Wystawa UJAWNIAMY HISTORIĘ: Komiks Braillem, malarstwo, nowele graficzne 13 czerwca o godzinie 13:00 w Przystanku Historia odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy prac Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej, prezentującej ich autorski projekt „Komiks Braillem” i komiksy historyczne z wielkoformatowymi realistycznymi obrazami.

13 czerwca o godzinie 13:00 w Przystanku Historia odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy prac Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej, prezentującej ich autorski projekt „Komiks Braillem” i komiksy historyczne z wielkoformatowymi realistycznymi obrazami.

miniatura
miniatura

Podziel się:   Więcej
Każda z prac prezentowanych na wystawie „UJAWNIAMY HISTORIĘ w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem” jest inna, ale wszystkie łączy tematyka historyczna. Punktem wyjścia jest formuła komiksu, której autorzy używają, aby zaciekawić odbiorców historią i zachęcić ich do odkrywania jej na własną rękę.

Na wystawę składają się nowele graficzne, komiksy oraz utrzymane w stylu realistycznym obrazy, które stały się kadrami w komiksowych opowieściach o II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim, czy wydarzeniach poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Kulminacyjnym punktem wystawy jest komiks „Kiedy rozum śpi”, oparty o książkę „5 lat kacetu” Stanisława Grzesiuka i materiały z Archiwów Narodowych USA, dokumentujące wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen przez armię amerykańską. Komiks „Kiedy rozum śpi” powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest ukoronowaniem 6 lat pracy Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej nad projektem „Komiks Braillem” – cyklu pierwszych w Europie komiksów łączących czytelników widzących, i niewidzących nad jednym i tym samym wydaniem książkowym. Tej części ekspozycji towarzyszą też wykonane w technikach akademickich obrazy, w tym wielkoformatowy obraz czołgu Sherman o wymiarach 240x270 cm.

Wystawą UJAWNIAMY HISTORIĘ Daniel Baum i Paulina Królikowska chcą udowodnić, że malarstwo i komiks doskonale się uzupełniają i wspaniale sprawdzają się w tematyce historycznej, a samą formułę komiksu można też otworzyć dla czytelników niewidzących.